У Петрову, код Манастира Озрен, служен је парастос и положени вијенци поводом Међународног дана несталих, а присутни су се присјетили и 412 Срба с овог простора који су погинули у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.
Пронађена су 383 лица, док се 129 још воде као нестали. На Озрену је са 11 локација измјештено 131 тијело.
Радомирка Дувњак са Купреса данас живи у Власеници. Мужу, који је на Купресу заробљен 1992. године и одведен у хрватски затвор од тада се губи сваки траг.
– Страшно је тешко све ове године трагати за судбином свога најмилијег, а да не знаш гдје су његове кости, да га достојно сахраниш, да оставиш дјеци у будућности да не знају гдје им се налази гроб њиховог најмилијег – каже Радомирка.
Представници породица несталих кажу да су им многи давали обећања да ће пронаћи тијела њихових најмилијих, али да до сада нико то није испунио.
– Ми смо им дјелимично повјеровали и дали смо им до знања да желимо у року најмање три мјесеца да нам дају одговор шта су урадили са својим обећањем које траје већ 20 и више година – каже Марко Грабовац, предсједник Републичког одбора за тражење заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
На Озрену и Возући почињен је стравичан злочин. Правосудне институције БиХ не раде свој посао, сагласни су предстваници организација погинулих бораца и несталих.
– Сви су елементи ту да има све карактеристике необориве за локални геноцид – каже Недељко Митровић, предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Зоран Благојевић, ратни командант Војске Републике Српске каже да је у логор Одреда „Ел Муџахид“ извршена највећа тортура и највећи злочин над припадницима ВРС.
Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица истиче да велики проблем у тражењу несталих представља измјештање посмртних остатака, које се како каже, доста често дешавало у ФБиХ.
Породице несталих плаше се да ће живи свједоци почињених злочина умријети и да се никада неће сазнати истина.
– Рјешење мора бити. На крају крајева правда је увијек спора, али је она достижна – истиче Миладин Драгичевић, изасланик предсједника Републике Српске.
Према сазнањима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, на подручју Озрена и Возуће погинуло је више од 1.100 Срба у офанзиви припадника такозване Армије БиХ, укључујући и одред „Ел муџахедин“.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
БиХ да убрза тражење несталих или врати у надлежност Српској