У цркви Рођења Пресвете Богородице, у Садиловцу, на Кордуну, 27. јула 2013. године, у 10. часова биће служен парастос за жртве стравичног покоља у овом мјесту. Парастос ће служити парох коренички Никола Малобабић и парох плашчански Горан Славнић.
Дана 31.07.1942. године усташки зликовци су у овој цркви побили и запалили 463 мушкарца, жена и деце (од којих 149 млађих од 13 година) из Садиловца, Бугара, Липоваче и околних села. Једини гријех ових невино пострадалих људи је био то што су били Срби православци. У овом стравичном злочину у току Другог свјетског рата нестало је око 70% становништва овог краја. Данас у Садиловцу који је комплетно спаљен 04.08.1995. нема Срба.
1960. године у зидинама цркве у Садиловцу постављена је спомен плоча са именима свих невино настрадалих житеља овог краја, а 1989. године црква је комплетно обновљена (стављен је кров, урађена је фасада, комплетна унутрашњост цркве је реновирана, направљен је иконостас, постављена су звона). На средини цркве гдје се налазе тјелесни остаци Мученика, постављена је више тона тешка камена полча. Свечано отварање, служење литургије и парастоса жртвама страдалим у овој цркви, са великим бројем присутних људи и свештенства одржано је 24.09.1989.године.
Први парастос у девастираној цркви Рођења Пресвете Богородице у Садиловцу одржан је 05.06.2009. године, послије 14 година. Парастос је служио протојереј Танасић Далибор, уз благослов епископа Горњокарловачког господина Герасима и уз присуство само три човека.
Прикупљеним донацијама, од 4. до 6. децембра 2009. године постављен је нови лимени кров на централни дио цркве у Садиловцу.
Прошлогодишњи парастос у Садиловцу поред најмасовнијег присуства потомака и поштовалаца жртава после рата обиљежен је и присуством великог броја припадника полиције Хрватске те њиховим “темељитим“ контролисањем свих присутних на овом догађају, посебно организатора скупа који је летком о садиловачком страдању 41-45. и 91-95. „изазвао позорност“ званичних органа чија реакција би се могла назвати свакаквом осим пристојном.
Захваљујућу породици Гвозденовић и потомцима садиловачких жртава и ове године сјетићемо се наших Мученика и запалити свијеће опомене да нам се овакве ствари више не понове.
ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ !
Везане вијести:
СТРАДАЊE НЕДУЖНИХ СРПСКИХ ЦИВИЛА У САДИЛОВАЧКОЈ ЦРКВИ
ПОМЕН ЗА 463 СРБА ПОБИЈЕНИХ У САДИЛОВАЧКОЈ ЦРКВИ
28.7.2012. Садиловац, парастос за 463 Срба убијених 1942. године