У Добоjу ће данас бити обиљежено 96 година интернациjе Срба у добоjски логор 1915. године.
Програм обиљежавања овог догађаjа почиње у 11.00 часова служењем парастоса у цркви Светих апостола Петра и Павла у Добоjу.
У 11.30 часова биће положено цвиjеће на спомен-костурницу и споменик жртвама добоjског логора, у 11.45 часова обраћање званичника, а потом ће у добоjском Центру за културу бити одржана духовна академиjа.
Савjетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Милан Торбица рекао jе да добоjски злогласни логор, коjи су основале аустроугарске власти 27. децембра 1915. године с намjером да се становништво пограничне зоне горњег Подриња и источне Херцеговине уклони са виjековних огњишта и остави простор за насељавање неправославног живља, представља прво масовно стратиште људи у дотадашњоj историjи цивилизоване Европе.
„Кроз логор jе за годину и по дана прошло 45 791 лице, од чега 16 996 жена и дjеце. Око 12 000 Срба оставило jе своjе кости у риjекама Босни и Спречи, те лединама и брежуљцима, а наjмање у православном гробљу“, истакао jе Торбица.
Он jе нагласио да jе намjера овог логора била стварање тампон зоне коjа jе требало да раздвоjи Србе у Србиjи од Срба у БиХ, што би омогућило бржу и лакшу асимилациjу народа на овом диjелу Балкана.
„Прегладњели Срби су тровани, мучени, вjешани, убиjани и понижавани, а српске жене силоване, због чега jе добоjски логор постао логор смрти и црна гробница“, закључио jе Торбица.
Одбор за његовање традициjа ослободилачких ратова Владе Српске уврстио jе у програм обиљежавања значаjних историjских датума из историjе српског народа 27. децембар 1915. године као Дан интернациjе Срба у добоjски логор.