Istorijskim časom u Garavicama kod Bihaća, počelo je obilježavanje 76 godina od stradanja više od 12.000 ljudi tog kraja, uglavnom Srba, koje su u ljeto 1941. godine pobile ustaše.
Nakon istorijskog časa, u Spomen-području Garavice za stradale je služen parastos na srpskom, jevrejskom i romskom jeziku.
Parastosu prisustvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poslanik Vlado Gligorić u ime NSRS, ministri rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović i unutrašnjih poslova Dragan Lukač u ime Vlade Srpske, predstavnik srpskog člana Predsjedništva BiH Marija Milić i lider PDP-a Branislav Borenovi, kao i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka.
U Garavicama su i predstavnici Odbora za obilježavanje stradanja „Garavice 1941“, Zavičajnog udruženja „Una“, Udruženja „Jasenovac-Donja Gradina“, grada Banjaluka, predstavnici romske i jevrejske zajednice i brojni građani.
Prema programu obilježavanja „Pomena žrtvama ustaškog terora – Garavice 1941. godine“, prisutnima će se obratiti zvaničnici, a zatim će biti prislužene svijeće i položeno cvijeće.
U Garavicama kod Bihaća ustaše su početkom Drugog svjetskog rata pobile više od 12.000 Srba, Jevreja i Roma bihaćkog kraja. Među ubijenima bio je veliki broj djece. Ubijeni stanovnici Bihaća i okoline bili su uglavnom Srbi i u manjem broju Jevreji, a pamti se da je na Garavicama u ljeto 1941. godine ubijeno više civila nego što je Bihać imao stanovnika.
Ovo stratište je zapostavljeno nakon Drugog svjetskog rata, jer su činjenice o zločinu i pokolju nad nedužnim civilima u Bihaću, koji je sprovela NDH držane daleko od očiju javnosti.
Prema britanskim izvorima, u Garavicama je za tri mjeseca ubijeno 14.500 civila, pa je ovo drugo mjesto po broju žrtava u BiH u Drugom svjetskom ratu.
Prvi spomenik žrtvama Garavica podignut je 1949. godine, a u periodu od 1960. do 1980. bihaćka opština uređuje Garavice kao spomen-park žrtvama fašističkog terora, nakon čega je 1981. godine otkriven novi spomenik.
Spomenik iz 1949. godine uklonjen je i postavljen u blizini bihaćke kule, a u posljednjem ratu je znatno oštećen. Prije četiri godine ponovo je demontiran i odvezen na spomen-područje u Garavicama.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Obilježavanje datuma stradanja Srba da bude dio institucionalnog sistema