Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је да је, због рехабилитације НДХ у Југославији и некажњавања за стравичне злочине почињене у Другом свјетском рату, идеологија заснована на убијању, протјеривању и присилном покатоличавању Срба пробуђена деведесетих година прошлог вијека у Хрватској, а потом и у селу Сијековац код Брода када је, у ствари, и почео рат у БиХ.
„Тај процес још није завршен и то говори колико морамо бити опрезни, економски јаки, јединствени и спремни због, евентуално, нових сличних ситуација знајући нашу историју, наше комшије и њихове стратешке циљеве, а то је да ови простори буду без Срба“, поручио је Савановић, који је и предсједник Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Савановић је подсјетио да су Срби који су радили у Славонском Броду прије рата деведесетих година прошлог вијека били провоцирани натписом на мосту „Забрањен пролаз за Србе и псе“, што је настављено привођењем, застрашивањем, одвођењем у логоре и убијањем Срба у Броду.
Он је најавио да ће у недјељу, 26. марта, у Сијековцу и Броду бити обиљежено 25 година од страдања Срба, а да ће вечерас у Вишеграду бити обиљежено 75 година од страдања Срба од НДХ у Старом Броду и селу Милошевићи у Другом свјетском рату.
„Дешавања у прољеће 1942. године у кањону Дрине однијела су 6.000 српских цивила, највише стараца, жена и дјеце. У једном часу 320 дјевојака скочило је у Дрину да не би доспјеле у руке усташа“, подсјетио је Савановић.
Обиљежавање 25 година од страдања Срба у Сијековцу почеће у 9.00 часова служењем Свете архијерејске литургије у Цркви Свете великомученице Огњене Марије, потом ће у 10.30 часова бити служен парастос убијеним српским цивилима, а за 11.00 часова најављено је полагање вијенаца на спомен-плочу.
У 13.00 часова биће одржана духовна академија у Средњошколском центру у Броду.
Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Регуларне снаге Хрватске, са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ, извршиле су стравичне злочине у неколико наврата 1992. године у селу Сијековац, у општини Брод, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.
У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је девет особа, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић. Убијени су очеви са два, односно три сина.
У Сијековцу је током 1992. године убијено 46 лица, углавном жена, дјеце и стараца, од којих је најмлађа жртва био Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/. Запаљено је 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије.
Ова убиства била су сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека ако не буду спремни да бране своја огњишта.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Обиљежиће се 75 година од усташког покоља 6.000 Срба на Старом Броду
У Сијековцу 26. марта обиљежавање 25 година од страдања Срба