Предсједник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Иван Костић истиче да је положај Срба у Федерацији БиХ /ФБиХ/ исти као у Хрватској – да се „апсолутно не поштују никаква права, те да су људи, буквално, животно угрожени“
Разговарала: Јованка НИКОЛИЋ
Република Српска је највећа побједа српског народа у протеклих 70 година, сматра предсједник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Иван Костић.
„То што је урадио српски народ у Републици Српској јесте велики подвиг“, истиче Костић у интервјуу за Срну.
Он оцјењује да је изјава бошњачког члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића како су Српска и њен предсједник Милорад Додик „већа пријетња за БиХ од тероризма“ доказ „недобронамјерности људи који воде ФБиХ и који гледају да укину сва права Републици Српској“.
Костић, који је и посланик Српског покрета „Двери“ у Скупштини Србије, истиче да је положај Срба у ФБиХ исти као у Хрватској – да се „апсолутно не поштују никаква права, те да су људи буквално животно угрожени“.
Он напомиње да су Србима који покушавају да се врате на подручја под надлежношћу Сарајева ускраћена људска права загарантована Повељом УН.
Костић наводи да ти људи не могу да добију посао и нису у стању да омогуће егзистенцију својим породицама, ускраћено им је право на школовање на матерњем језику, а немају право ни на информисање на српском језику.
„У уџбеницима и школама у ФБиХ промовише се антисрпска кампања већ 20 година. Њима је немогуће да остваре нормалан живот – првенствено економски опстанак. Онда долазе политичка и остала људска права која су загарантована Повељом УН, али Срби у ФБиХ немају то“, указује Костић.
Он истиче да се у протеклих пет година ни у једној од земаља региона није поправио положај српског народа и да су примјери лошег положаја Срба у цијелом региону „бројни и очигледни“, од Словеније, преко Хрватске и Црне Горе до Албаније.
Костић напомиње да се у Словенији Србима још увијек не признаје право да буду признати као мањина, а до данас није ријешено питање пензија војних лица.
У Албанији су изложени агресивној асимилацији, па уопште не постоји право на информисање за српску мањину нити основна школа у којој се учи српски језик.
Он указује на то да је лош начин на који околне државе третирају српски народ у потпуном несразмјеру са добрим третманом који припадници тих народа имају у Србији.
„Мањине у Србији имају већа права него што остале мањине имају у скоро свим државама ЕУ. Tо је утврдила чак и Европска комисија – да је држава Србија испунила апсолутно све услове који се траже од ње за положај мањина“, указује Костић у интервјуу Срни.
Као примјер он наводи Аустрију, гдје „српска мањина, која броји око 800.000 људи, није призната, а у школама се у посљедњих 20 година не дозвољава да деца уче српски језик, него уче неки `ГМО` језик, који уништава заштиту нашег идентитета“.
„Они користе уџбенике у којима се користе речи које нису српске, историја се учи погрешно и није у складу са нашом политиком. Безброј примера има, а да не говоримо о Црној Гори, где онај ко се изјашњава као Србин не може да ради у државним институцијама. То је мимо европских закона“, наводи Костић.
Он истиче да су у Србији све мањине признате, добиле су право да оснују своје националне савјете и добијају помоћ из буџета Републике Србије, све су заступљене и у медијима, имају право на свој језик, образовање, на очување културног идентитета.
Костић напомиње да је у условима тешког положаја српског народа у државама региона буџет од 175 милиона динара /1,4 милиона евра/ за Србе у региону и дијаспору – недовољан.
Он наводи да је Одбор прије два мјесеца тражио од Министарства спољних послова Србије да се отвори конзулат Србије у Дрвару, који би био логистичка подршка за остваривање права Срба који не живе у Републици Српској.
„Министарство одобрава идеју, али је, због недостатка средстава у буџету, у могућности само да постави почасног конзула у Дрвару. Tо би био позитиван корак и сигурно да би он, ако би био активан, могао да нешто учини по питању побољшања положаја стања српског народа у ФБиХ“, каже Костић.
Он сматра да би држава Србија требало да путем билатералних споразума са БиХ омогући поправљање положаја српског народа у ФБиХ.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Костић: Приоритет нове владе мора бити заштита српског …
Трећа седница Одбора за дијаспору и Србе у региону | Јадовно …