Александар Вулин
Министар за рад и запошљавање, борачка и социjална питања Србиjе Александар Вулин рекао jе данас да jе Република Српска настала као отпор понављању jасеновачког геноцида и отпор понављању некажњеног злочина, те да она никоме ниjе приjетња.
Вулин jе рекао на обиљежавању Битке на Козари да 73 године на овим просторима одзвањаjу крици и jауци и сjећања недокланог народа, 68.000 мученика и 10.000 дjеце покланих и побиjених, а да нико уз ужас њихове смрти и страхоту њиховог живота ниjе додао риjеч геноцид и имена оних коjи су га починили.
„Српски народ никад ниjе погрешио и никад ниjе заузео погрешну страну. Српски народ никада ниjе питао за цену када jе бирао између слободе и неслободе. Српски народ никад ниjе био на погрешноj страни човечанства. Српски народ никада ниjе заслужио да се у истоj реченици са његовим именом помене реч геноцид“, истакао jе Вулин у обраћању на великом народном збору на Козари.
Не иде риjеч геноцид, уз народ страдалника, истакао jе Вулин.
Он jе додао да нема села, засеока нити мjеста гдjе када се фашизам поjавио, а да jе било Србина коjи се фашизму ниjе супроставио.
„Много већи народи од нашег не могу да се похвале таквом борбом, таквом жртвом и таквим опредељењем. Срби су своjу страну изабрали jедном заувек и не мисле да jе мењаjу. Бићемо против зла како год се оно звало и где год га буде било“, нагласио jе Вулин.
Он jе додао да српски народ разумиjе туђу муку и бол и хоће да jе подиjели, хоће да jе ублажи. „Да ли тражи превише да се зло вршено над њим назове правим именом и да се jасеновички ужас назове геноцидом и да се запише и забележи“, упитао jе Вулин.
Он jе нагласио да се не могу разумjети ратови деведесетих без сjећања и пуног знања о jасеновачком геноциду и да се не може разумjети оно што се десило на овим просторима без сjећања шта се десило приjе 73 године на Козари.
„Не може се разумети и схватити шта се дешавало у ратовима деведесетих година ако се не зна колика jе дубина jасеновачког ужаса и ако нико никада неће да каже да jе Јасеновац геноцид и да су ове планине нахраниле jасеновачко зло и Јадовно jаме“, нагласио jе Вулин.
Према његовим риjечима, не могу се схватити одлуке српског народа ако се не разумиjе дубина jасеновачког ужаса. „Зато немоjте реч геноцид стављати уз народ Јадовна и Јасеновца, зато не уписуjте ту срамну оптужбу, ту срамну пресуду коjа треба будуће генерациjе да промени“, рекао jе Вулин.
Он jе упитао да ли се може ставити риjеч геноцид уз име народа коjи данас стоjи на Козари и коjи се сjећа своjих покланих и побиjених.
„Као што су ратови деведесетих наjављени смањивањем броjа жртава и прекраjањем историjе, тако се и данас некаквим резолуциjама о геноциду наjављуjе удар на Републику Српску и српски народ“, рекао jе Вулин.
Он jе нагласио да Република Српска ниjе настала на геноциду, већ jе настала као отпор геноциду, као отпор понављању jасеновачког геноцида.
„Она jе настала као отпор геноциду и ниjе настала на злочину, него на отпору понављања некажњеног злочина. Република Српска, као израз тежње народа и потребе да се ужаси Јасеновца и Јадова више никад не понове, ниjе претња никоме и не може бити претња никоме“, навео jе Вулин.
Он jе додао да Србиjа као гарант и чувар Деjтонског споразума хоће мир и да очекуjе да се оваj споразум дословно спроводи и неће дозволити било какво умањивање значаjа и овлашћења Републике Српске.
„Мир jе реч коjу смо тражили свих ових година, мир jе реч за коjу смо се борили и реч коjом Србиjа дефинише себе и своjу политику. Нема никог ближег Републици Српскоj од Републике Србиjе. И у данима коjи су пред нама, данима судбоносним и тешким Република Србиjа и Република Српска ће заjедно стаjати“, завршио jе Вулин своjе обраћање народу Козаре.
Обиљежавање Битке на Козари од ове године jе дио Државног програма обележавања годишњица историjских догађаjа ослободилачких ратова Србиjе.
Везане виjести:
МИНИСТРИ МАЛЕШЕВИЋ И ВУЛИН ДАНАС У ДОЊОЈ ГРАДИНИ
РЕПУБЛИКА СРПСКА И СРБИЈА СТОЈЕ УЈЕДИЊЕНЕ
А. Вулин: Срби у „Олуjи“ бjежали пред усташким генералом …
ВУЛИН: СТЕПИНАЦ ЈЕ БИО УСТАШКИ ВИКАР – Jadovno 1941.
Комплекс Јадовно – Јадовно 1941.