fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Рабин Асијел: На изложби у УН приказане чињенице

Рабин београдски Исак Асијел изјавио је данас да су на изложби „Јасеновац – право на незаборав“ у сједишту УН у Њујорку приказане чињенице.

Рабин београдски Исак Асијел
Рабин београдски Исак Асијел

„Чињенице су чињенице“, рекао је Асијел, коментаришући противљење званичног Загреба да ова изложба о страдању Срба и Јевреја у Јасеновцу буде постављена у сједишту УН.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић отворио је синоћ у сједишту УН у Њујорку изложбу „Јасеновац – право за незаборав“, коју је званичан Загреб свим дипломатским средствима покушао да спријечи, а потом је оптужио Србију да овом изложбом „манипулише и пласира лажне податке“ и да страдање у том логору „користи у пропагандне сврхе“.

Асијел је данас присуствовао обиљежавању Међународног дана сјећања на жртве Холокауста, на простору некадашњег логора Старо сајмиште у Београду, гдје је положио вијенац на Споменик жртвама геноцида у Другом свјетском рату.

„Морамо константно да се сећамо свих тих најтежих злочина и учимо како се не би више никада поновили“, рекао је Асијел.

На простору Старог сајмишта, некадашњег логора смрти, гдје су током Другог свјетског рата фашисти убили велики број Срба, Јевреја и Рома одржана је централна државна комеморација коју је предводио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић.

Он је истакао да и ови године обиљежавају Међународни дана сјећања на жртве Холокауста како жртве тог ужасног злочина, као и геноцида над Србима и Ромима никада не би биле заборављене.

Ђорђевић је истакао да је неопходно да се сви одлучно супротставе покушајима ревизије историје и негирању најтежих злочина почињених за вријеме фашистичког режима.

Централној државној церемонији одавања почасти присуствовали су преживјели Холокауста, потомци жртава и некадашњи заточеници логора смрти у Другом свјетском рату.

Почаст страдалима одали су представници Савеза јеврејских општина Србије, представници Скупштине Србије, Града Београда, чланови дипломатског кора, удружења и грађани.

Дан сјећања на највеће жртве у историји човјечанства установила је Генерална скупштина УН резолуцијом која је усвојена 2005. године.

За датум сјећања на милионе жртава страдалих у Холокаусту током Другог свјетског рата, изабран је 27. јануар, дан када су јединице Совјетске армије 1945. ослободиле највећи нацистички концентрациони логор Аушвиц.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Дачић: Пленковић да се поклони жртвама Јасеновца

Дачић: Нацисти убијали индустријски, а усташе својим рукама и страсно (ФОТО / ВИДЕО)

Срамна реакција Хрватске поводом изложбе о Јасеновцу: То су лажни подаци!

Хрвати хтели да се забрани изложба о Јасеновцу у УН!

Историчар Гидеон Грајф у УН одржао предавање о Јасеновцу

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: