fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Путин: Гнијев према нацистичким дјелима је праведан

Он је додао да су Русија и Израел огорчени покушајима негирања Холокауста и ревидирања исхода Другог свјетског рата.

Путин

Предсjедник Русије Владимир Путин назвао је праведним гнијев према нацистима због почињених дјела Другог свјетског рата: ниједна кинохроника не може пренијети ту трагедију.

„Двадесет седмог јануара 1944. године завршена је једна од најдраматичнијих и најхеројскијих страница у историји Другог свјетског рата — коначно је пробијена опсада Лењинграда“, рекао је Путин на церемонији откривања споменика херојима опкољеног Лењинграда у Израелу „Свијећа сјећања“.

Руски лидер је истакао да у историји постоји много примјера упорности, жртвених подвига, „али опсада Лењинграда и Холокауст не могу ни са чим да се упореде“.

„Наш заједнички праведни гнијев због нацистичких дјела, опсаде Лењинграда и околних села, али и посвећеност њихових становника и бранитеља познати су цијелом свету. Чињенице приказане у документима су застрашујуће, али ниједан документ, ниједна прича и дневник, кинохроника не могу пренијети оно што су људи тада заиста претрпјели“, закључио је Путин.

Он је додао да су Русија и Израел огорчени покушајима негирања Холокауста и ревидирања исхода Другог свјетског рата.

„Желио бих да са захвалношћу и признањем истакнем да Израел придаје посебан значај очувању истине о одлучујућем доприносу Совјетског Савеза у побједи против нацизма. И овде су, као и у Русији, забринути, узнемирени и огорчени покушајима негирања Холокауста, ревидирањем резултата Другог свјетског рата и оправдавањем убица и злочинаца“, истакао је руски лидер.

Према његовим ријечима, откривање споменика у Јерусалиму представља симбол „дубоког заједничког сећања“.

„Драгоцен нам је и назив споменика који се данас открива. Сваке године на дан почетка Другог свјетског рата, 22. јуна, у 4 ујутру у Русији почиње акција ’Свијећа сјећања‘. У свим градовима, насељима, селима, људи пале свијетло у знак жалости за погинулима у том страшном рату. Ова традиција почела је управо у Санкт Петербургу, бившем Лењинграду, 2009. године. Сада ’Свијећа сјећања‘ постоји и овдје, у Израелу, гдје живи скоро 1.300 преживелих из опсаде Лењинграда, њихови потомци, пријатељи, и гдје поштују своје хероје, памте пале“, рекао је Путин.

​Руски председник није могао да обузда емоције током говора на церемонији откривања споменика.

„Споменик — то је веома добра ствар. Дуго ће трајати, надам се и вјековима. Споменик се може открити на разне начине. Али ово што сте ви данас учинили… Хвала!“, рекао је Путин на крају свог говора.

Извор: Ин4С

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: