arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Први пут меморијални дефиле поводом ослобођења Београда

У Београду ће, поводом обиљежавања 72 године од ослобођења овог града у Другом свјетском рату, у четвртак, 20. октобра, бити одржано више манифестација и први пут меморијални дефиле улицама.

Партизанске јединице улазе у Београд
Партизанске јединице улазе у Београд

У меморијалном дефилеу, који ће кренути у подне централном Улицом краља Милана, од „Лондона“ до Палате „Албанија“, биће борци који су учествовали у „Београдској операцији“ ослобођења града 1944. године.

На траси дефилеа биће постављено пет пунктова на којима ће глумци реконструисати неке од ситуација у којима су се војска и грађани нашли 20. октобра 1944. године.

Грађани ће имати прилику да виде и поставку оригиналних фотографија Улице краља Милана, односно Српских владара, како је изгледала у том тренутку, како је изгледао пролаз испред Старог двора, Палата „Албанија“, као и бункери и утврђења у тренутку када је војска ушла у град.

У дефилеу ће учествовати и представници Министарства одбране и Министарства унутрашњих послова Србије, као и градска организација СУБНОР-а.

Потом ће у 15.00 часова представници Владе Србије и града Београда открити плоче са називима улица у Београду које су назване по совјетским командантима једница Црвене армије које су учествовале у ослобађању Београда.

На Новом Београду бивша улица Гоце Делчева постаје булевар маршала Толбухина, а бивша Похорска улица носиће име улица генерала Жданова.

На Тргу Републике и у Кнез Михаиловој улици у 16.30 часова биће реконструисана велика битка за Београд, биће изложено оружје које су користили припадници Народноослободилачке војске Југославије и Црвене армије у борбама за ослобађање Београда, а биће приређена и изложба фотографија из октобра 1944. године.

На Tргу Републике грађани ће моћи да виде како су изгледале мобилне болнице и оружје које се користило у Другом светском рарту.

Свечаној академији поводом ослобођења Београда, која ће бити одржана у Народном позоришту у Београду са почетком у 20.00 часова, присуствоваће представници Владе и Скупштине Србије, града Београда, дипломатски кор, представници борачких организација, вјерских заједница, те јавног, културног и друштвеног живота.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Дефиле центром града и свечана академија за Дан ослобођења Београда

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Чекамо влак за Бају

Коначно звижди, фућка локомотива. Почиње граја, гласно се разговара… Мотам цераду, а она

У Печуху смо

„Дижите се и износите ствари“, огласи се Стево. Све смо изнијели и поредали

У вагону за Печух

Све је тако потрајало до оног дана кад Стево рече: „Данас, негдје предвечер,

У топлој кући

„Ајмо, на посао, да дјеца не чекају“, нареди Јошко. Дошли смо до дворишта

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​