fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прошлo је 83 годинe од крвавог усташког пира на Пагу и Јадовну

Прије 83 годинe, у ноћи између 14. и 15. августа 1941, уочи католичког празника Велике Госпе, усташе су у логорима Слана на острву Пагу и Јадовно на Велебиту извршиле масовну ликвидацију преосталих логораша.
Постављање спомен крста Фото: Јадовно 1941.

На Пагу је те ноћи убијена најмање 791 жртва, а тих дана на Велебиту око 1.500.

„Згрожене монструозношћу злочина и бројем побијених заточеника, италијанске окупационе снаге преузеле су од НДХ цивилну и војну власт на том подручју и наредиле затварање логора смрти“, каже предсједник Удружења „Јадовно 1941.“ Душан Басташић.

Додатни разлог за забринутост Италијана био је масовни устанак Срба у Лици против усташке тираније.

„Желећи да униште трагове злочина и побију остатак заточеника у кратком року, усташки наредбодавци су мотивисали џелате са додатних 100 куна по сату клања. Ноћ уочи католичког празника Велике Госпе, злочинци су у ували Слана на острву Пагу поклали преостале заточенике, мушкарце жене и дјецу“, подсјећа Басташић.

Он каже да су усташки злочинци сутрадан ујутро, 15. августа, довршили крвави пир, након чега су се, пијани и крвавих униформи, прикључили процесији која се кретала улицама Пага и завршила у католичкој цркви у центру града.

„Готово у исто вријеме, усташе су у логору Јадовно, на Велебиту, митраљезима стријељале око 1.500 преосталих заточеника и затрпале их у јаме ископане у самом логору“, наводи Басташић.

Он додаје да су италијански војни санитарци на мјесту злочина на Пагу, почетком септембра исте године, ексхумирали и спалили 791, како су забиљежили, „свјеже закопани леш“.

Евидентирали су да је међу овим жртвама било 407 мушкараца, 293 жене и 91 дијете до 15 година старости. Њихов пепео затрпан је у пашком камењару.

Експедиција удружења Јадовно 1941. пронашла је октобра мјесеца 2017. то мјесто.

Данас на острву Пагу, на мјесту некадашњег логора, нема споменика који би подсјећао на стравичну судбину најмање 8.020 људи, недужних жртава – Срба и Јевреја, побијених у љето 1941. године.

Спомен-плоча у ували Слана, обновљена 2010. године, разбијена је након неколико дана а исту судбину доживила је 19 дана након поновног постављања 29. јула 2013. године. Потомци жртава су 2015. године на мјесту изнад некадашњег логора Слана поставили и освештали Часни крст.

На мјесту логора Јадовно у протеклом рату порушено је спомен–обиљежје, а тијела жртава и даље леже неексхумирана. Потомци жртава су 2012. године намјесту некадашњег логора Јадовно поставили и освештали Часни крст.

„Данас, осамдесет и три године касније, готово нико се неће сјетити кланице која се догодила 14/15. августа 1941. на Велебиту и на Пагу. А требало би, ради наших предака, нашег достојанства и наших потомака. Међу многобројним потомцима жртава, успомену на њих чува тек неколико њих“, поручује Басташић.

На мјесту злочина, 15. августа 2018. постављен је Крст часни који би требало да свједочи о страшном злочину почињеном прије 77 година.



Везане вијести:

Басташић: Жртве нису исте или Ко се данас сјећа 8.020 жртава Слане и Метајне?

На острву Пагу постављен крст на мјесту масовне гробнице из 1941. године (ВИДЕО/АУДИО)

Харон и судбине

Усташко љето 1941.

Преживјела логоре на Пагу: Изводи из исказа свједокиње Наде Фојерајзен датог 8. септембра 1944.

Анте Земљар: Релативност познавања концлогора Слана на Пагу

Како су попуњаване велебитске јаме

Душан Басташић – И Слана је Јадовно

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: