fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Промовисана „Српска прича“ по мемоарима четничког мајора

Књига „Српска прича – сећања из рата и револуције 1941-1945“ представљена је у Фочи, а ријеч је о дјелу које је на основу ратних мемоара мајора Југословенске војске у отаџбини Александра Милошевића приредио српски историчар Немања Девић.

Фото: СРНА
Фото: СРНА

Девић, који је стручњак са Института за савремену историју из Београда, на синоћњој промоцији у Галерији Музеја Старе Херцеговине истакао је да је ријеч о поучном и аутентичном свједочењу мајора Милошевића, сељачког сина, револуционара и герилца, којег ни нова комунистичка власт након рата није могла да оптужи за ратне злочине или сарадњу са окупатором јер је био частан официр.

Милошевић је емигрирао из Србије 1946. године, прво у Грчку, а затим преко земаља западне Европе у Канаду, гдје је преминуо 2009. у 99. години. Сахрањен је у родном селу Саранову у Шумадији 19. новембар 2009. године, истог дана када и блаженопочивши патријарх српски Павле.

Девић је навео да је књига писана са српског становишта, али помирљиво, без мржње према противничкој страни из грађанског рата или пристасности према четницима, тако да, између осталог, говори и о грешкама и злочинима покрета којем је Милошевић припадао.

„Ово је сведочанство о 20. веку, о нашим успонима, падовима и заблудама. Али, књига доноси и искрену причу, засновану на подједнако искреном сведочанству о свему што је преживео мајор Милошевић. Писана је из угла равногорског команданта, тако да не можемо да тражимо објективну историју у целини Другог светског рата, што он није ни покушао да представи, али видимо историју писану без мржње и пристрасности“, навео је Девић.

Девић, који је један од најпопуларнијих историчара нове генерације, истакао је да и ова књига показује да Други свјетски рат није црно-бијела представа прошлости.

„Не смемо да креирамо црно-белу слику, већ треба да тај период сагледамо у свој његовој сложености са свим нијансама сивог. Само сиво је, као што је говорио Андре Жид, боја истине“, рекао је Девић.

У књизи је детаљно описана и „босанска голгота“, коначан слом југословенских четника из Србије у бици са партизанима на Зеленгори у мају 1945. године, након чега су услиједиле масовне ликвидације и бацања у јаме голобрадих, тек мобилисаних младића из Шумадије, на подручју од Калиновика до Фоче.

Професор Богословског факултета у Фочи Дарко Ђого каже да су ратна сјећања испричана изврсним књижевним стилом.

„Мајор Милошевић није некритички расположен и према сопственим редовима, према грешкама и лошим поступцима у редовима Југословенске војске у отаџбини. Једно драгоцјено свједочанство каквих до сада, нажалост, нисмо много имали о српској трагедији у Другом свјетском рату. Много тога што је деценијама остављано у тминама и маглама, ипак, излази на свјетло овом књигом. Надамо се неким будућим истраживањима Немање Девића“, рекао је Ђого.

Историчар Предраг Остојић истакао је на промоцији да је мајор Милошевић био изузетно моралан.

„Комисија за утврђивање ратних злочина 1946. године није пронашла ниједан документ или свједока који говори о извршењу злочина њега или његове јединице. Истовремено, мајор Милошевић говори и о онима који су чинили одређене злочине и у редовима Југословенске војске у отаџбини, што свакако даје велику вриједност књизи“, рекао је Остојић.

Фото: СРНА
Фото: СРНА

Он је напоменуо да је Девић записе добио у Канади од мајоровог сина Горана Милошевића.

„Горан је тада рекао да жели да његов отац и његови војници буду приказани онаквим какви су били, без обзира на то да ли су имали мане“, додао је Остојић.

Изузетно тражена књига „Српска прича“ објављена је у издању Службеног гласника Србије и имала је два издања, а треће је у припреми.

Промоцију у Фочи организовала је Централна библиотека „Просвјета“.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: