fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прислужене свијеће код старе зграде полицијске станице

Прислуживањем свијећа за покој душа убијених и полагањем цвијећа код старе зграде полицијске станице, у Сребреници је почело одавање почасти Србима мученим и убијеним у сребреничким логорима у току посљедњег рата.

Прислуживањем свијећа за покој душа убијених и полагањем цвијећа код старе зграде полицијске станице, у Сребреници је почело одавање почасти Србима мученим и убијеним у сребреничким логорима у току посљедњег рата
Сребреница – одавање почасти Србима
убијеним у сребреничким логорима

Организатор овог обиљежавања је Удружење грађана „Источна алтернатива“ Републике Српске, а присуствује и предсједник „Источне алтернативе“ Србије Драган Тодоровић.

Чланови Удружења и породица и убијених Срба у 11.00 часова положиће цвијеће и испред зграде Основног суда у Сребреници који је у рату био логор у коме су мучени и убијани заробљени и Срби који су 1992. године остали лојални тадашњој муслиманској локалној власти у овом мјесту, од којих скоро нико није преживио.

„На тој локацији биће служен парастос за више од 100 Срба убијених у сребреничким логорима“, рекао је предсједник „Источне алтернативе“ Војин Павловић.

Најављена је и посјета објекту „пилићарник“ у Горњим Поточарима у којем су били затворени сви похватани мјештани-цивили из сребреничког српског села Чумавићи приликом упада муслиманских оружаних група почетком маја 1992. године.

„Ненаоружани мјештани тог села нису пружали никакав отпор, нити су представљали било какву пријетњу, али су били жртва етничког чишћења које је изводила муслиманска власт и војска, и затворени су у тај логор гдје су у нехуманим условима преживљавали разне тортуре“, рекао је Срни Павловић.

Он је навео да су у удружењу одлучили да 13. јула одају почаст српским жртвама због тога што су заробљени Срби на Залазју, на Петровдан 1992. године, одведени и 13. јула затворени у зграду Основног суда и од тада им се губи сваки траг.

Ни до данас 10 од 22 заробљена још није пронађено и воде се као нестали 24 године.

„Од 22 заробљених, њих седам одведени су живи у Сребреницу, затворени у судску зграду, ту су мучени и злостављани и још није познато како су убијени и гдје су укопани њихови посмртни остаци“, истакао је Павловић.

Говорећи о обиљежавању мјеста српског мучења и страдања, Павловић је подсјетио да је покренута иницијатива да се, у складу са законом који омогућава обиљежавање свих мјеста ратних страдања, постави спомен-плоча убијеним Србима на зид зграде Основног суда у Сребреници, као и на другим објектима који су служили као логори за Србе у овом мјесту.

„Те спомен-плоче треба да обиљеже мјеста страдања невиних људи и буду опомена да се несрећа, каква се дешавала од 1992. до 1995. године у овом мјесту, више никада нигдје не понови“, поручио је Павловић.

Он је истакао да се већ пет година обиљежава мјесто српског страдања пред зградом сребреничког суда, а од ове године планиран је обилазак и локација осталих логора.

Павловић је додао да ће „Источна алтернатива“ тражити од надлежних у Српској да се данашњи датум уврсти у календар обиљежавања значајних историјских догађаја и да се редовно одаје почаст убијеним Србима у овим логорима, за које нико није одговарао.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Данас обилазак суда и других мјеста гдје су убијани заробљени Срби

Позив Дураковићу да ода почаст жртвама заједно са Србима …

Саслушана Војинка Павловић о страдању цивила из …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: