Dostojna sahrana ustaških žrtava nakon pola veka
1991. godina, broj 573, strana 5>
„Ko u jamu nije silazio i u njojzi primio naforu, obgrlio seni svoje dece celivao brata bez udova i poznao majku po osmehu, taj se nije iz niščih digao ni pojmio našu liturgiju“… Milan Komnenić (Jalovnica)
Protekle jeseni, pred pedesetu gorišnjicu od stradanja u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, srpski narod je počeo da sa hercegovačkih jama skida betonske oklope, koje je početkom šezdesetih godina postavila titovska vlast, u nameri da prikrije hrvatske zločine. Tako su se posle pet decenija stekli uslovi za hrišćansku i civilizovanu sahranu žrtava koje stradaše u neopisivim mukama samo zato što su bili pravoslavni Srbi.
Meštani sela Prebilovaca kod Čapljine su od decembra 1989. godine vodili rat nerava sa državnim i političkim vlastima, ne bi li dobili dozvolu da se otvori Šurmanačka jama kod Međugorja, i iz nje izvade zemni ostaci velikog broja srpskih novomučenika, među njima i 500 prebilovačkih žena, devojaka i dece. Od opštine Čapljina su dobili dozvolu tek 12. oktobra 1990. godine, kada su zapretili da će svi stupiti u štrajk i da decu neće davati u škole.
Pre ovoga, pretežno srpske opštine Trebinje i Ljubinje, dozvolile su da se otvore jame Ržani do (Jagodnjača), Pandurica i Kapavica, u koje je u junu 1941. bačen veliki broj Srba iz Popova Polja, Ljubinja sa okolinom i drugih mesta. Jame su otvorili i iz njih mošti stradalih izneli trebinjski speleolozi na čelu sa Miroslavom Kurtovićem, čovekom koji se sav posvetio ovom poslu.
Milenko Jahura
Izvor: PRAVOSLAVLjE Novine Srpske Patrijaršije