fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Представљена књига „Заборављени“ о јасеновачким логорашима

У Јевреjском културном центру „Арие Ливне“ у Бањалуци синоћ jе промовисана књига „Заборављени“, аутора Деjана Мотла и Ђорђа Михаиловића, коjа говори о посљедњим jасеновачким логорашима.

Јевреjски културни центар

Јевреjски културни центар


Мотл, коjи jе и кустос у Спомен подручjу „Доња Градина“, рекао jе на промоциjи да jе књига добила назив „Заборавњени“ зато што су прежвjели jасеновачки логораши били заборављени од друштва и државе. Он каже да књига садржи биографиjе 169 преживjелих jасеновачких логораша са њиховим фотографиjама и потресним причама о страдањима у Јасеновцу.

Мотл наводи да су подаци о логору Јасеновац у књизи кориштени из историjске архиве у Загребу, Београду, Сараjеву, Бањалуци и Спомен-подручjу Јасеновац.

Рецензент ове књиге епископ славонско-пакрачки Јован (Ћулибрк) рекао jе да ово дjело представља суво злато, с обзиром на то да на подручjу бивше Југославиjе до 1996. године ниjе постоjала ниjедна књига коjа говори о истини о логору Јасеновац.

– Ова књига jе оно што нам jе недостаjало не годинама, већ децениjама. Само због тог мjеста у историографиjи она jе благослов, она jе била неопходна и ово jе знак новог времена коjе долази – рекао jе епископ Јован.

Историчар Жељко Вуjадиновић рекао jе да остаjу велика историjска питања у вези са Јасеновцем – како jе уопште био могућ, како jе била могућа таква политика НДХ и гдjе су њени историjски темељи. Он jе истакао да jе историjско питање – због чега у СФРЈ ниjе било приче о логору Јасеновац и како jе то повезано са развоjем те земље након сукоба са Информбироом 1948. године и послиjе покушаjа успостављања веза са Ватиканом, те затегнутих односа комунистичких власти након суђења надбискупу Алоjзиjу Степинцу.

Он jе рекао да jе отопљавање односа Југославиjе са Ватиканом резултирало споразумом да се не прича о Јасеновцу, истичући да jе то jедан од разлога због чега ниjе било темељних историjских студиjа о том стратишту и зашто се престало са истраживањем усташки злочина, што jе било започето 1945. године.

Промоциjи су присуствовали министар просвjете и културе и Републике Српске Дане Малешевић, конзул Србиjе у Бањалуци Владимир Николић, директор Републичког завода за културно-историjско насљеђе Слободан Наградић, представници Удружења логораши Другог свjетског рата, угледни научни, jавни и културни радници.

 

Извор: Радио Телевизиjа Републике Српске

 

Везане виjести:

Промоциjа књиге “Заборављени“ Књига о посљедњим …

обиљежавање 70 година од пробоjа логораша 19. априла

обиљежавање годишњице пробоjа посљедњих jасеновачких …

Јасеновац – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: