У Светосавском дому Храма Успења Пресвете Богородице у Чајничу представљена је књига „Српско срце Јоханово“ аутора Веселина П. Џелетовића заснована на истинитој причи о трговини људским органима на Косову и Метохији.
Протојереј-ставрофор Момир Васиљевић рекао је на синоћњој промоцији да Косово и Метохију треба вратити добрим дјелима и испуњавањем Божијих заповијести.
„Стално говоримо Косово је срце Србиново, душа српска, али по тој души и том срцу лутају неки чудни људи и непријатељи који су учинили доста зла српском народу“, каже прота Васиљевић.
Протојереј Васиљевић је подсјетио да је зло чињено и раније, што потврђује и ова књига, јер су се 1999. године на распетом и многострадалном Косову десила многа зла.
Аутор романа рекао је да је „Српско срце Јоханово“ истинита прича о тешком и мукотрпном животу Срба на Косову и Метохији, о њиховом страдању кроз вијекове и данас, за које цијели свијет зна, али одбија да призна.
„Ово је прича о Нијемцу Јохану Вагнеру којег сам упознао 2004. године на развалинама српског гробља у једном селу на Космету“, каже Џелетовић.
Он је појаснио да је тог дана био на сахрани жене која је извршила самоубиство јер није могла поднијети срамоту након што су је силовали Албанци и бол пошто су јој, само пет година раније, Албанци киднаповали супруга Јована коме су вадили органе и продавали их.
„Од цијеле породице остао је само дјечак који је на гробљу, међу неколицином окупљених, примијетио човјека у пратњи припадника Кфора. У једном тренутку дјечак, коме је сахрањивана мајка, пришао је и загрлио га“, испричао је Џелетовић.
Аутор наводи да је од присутних на гробљу случајно сазнао да Јохан, који је дошао из Њемачке, тврди да „у грудима носи срце дјечаковог оца Јована“.
Нијемац је, вођен сновима, дошао на Космет, пронашао кућу у Албанији у којој су Јовану и бројним Србима вађени органи, сазнао да је срце Јованово трансплантирано њему, а податке о кући, касније познатој као „Жута кућа“, 2003. године доставио њемачкој обавјештајној служби.
Јохан је усвојио дјечака који је остао сам и прешао у православље, те испунио услов дјечаковог ујака да једином насљеднику породице не промијени име и презиме.
„Дјечак и Јохан често долазе на Косово и Метохију“, рекао је Џелетовић.
Он је истакао да српски народ на Косову и Метохији и даље живи у логору, са страхом о коме се мора говорити и писати.
Овај роман доживио је 11 издања, промовисан је у већини градова у Републици Српској, а у некима и више пута.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Како у Немцу куца срце Србина са Косова | Јадовно 1941.
Затвореници из логора Ликовац пребацивани у „жуту кућу …
Славко Никић: Жуте куће су биле на Космету, не у Албаниjи …
Саша Миливоjев: Дечак из Жуте Куће – Jadovno 1941.
„ДЕЧАК ИЗ ЖУТЕ КУЋЕ“ – НАЈШОКАНТНИЈИ РОМАН – Jadovno …
МОНСТРУМ „ДОКТОР ВАМПИР“ И ДАЉЕ НА … – Jadovno 1941.