У Јеврејском културном центру „Арие Ливне“ у Бањалуци вечерас је приказан документарни филм „Дах живота“ аутора Сњежане Брезо, инспирисан страдањем бањалучких беба 1992. године, који је један од најнаграђиванијих документараца у БиХ.
Због копнене и ваздушне блокаде, болници у Бањалуци нестало је кисеоника, који је био од животне важности за новорођенчад, а авион натоварен боцама кисеоника данима је стајао на аеродрому у Београду и чекао дозволу УН за полијетање.
Јунак филма је дјечак Марко Медаковић, једини преживјели актер ових дешавања, који не може да хода, ни да говори, што је трајна посљедица недостатка кисеоника у првим тренуцима живота.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је синоћ да је Република Српска на страни истине и да се не може десити да истина не побиједи.
„Чињеница да су свјетски моћници ово урадили у првом мјесецу сукоба у БиХ говори о њиховим стварним намјерама да се српски народ сатанизује, без обзира на стравичну ситуацију у вези са жртвама“, сматра Додик.
Према његовим ријечима, очигледно је да су УН биле страна у сукобу против Срба и да је за њих све био „легитимни циљ“.
„Мислим да нико не може да буде равнодушан на овај филм, без обзира из којег народа долази, а ако је равнодушан, онда није човјек“, рекао је Додик.
Он је додао да се снимање играног филма са овом тематиком намеће као потребна ствар, али и снимање филма о усташком логору Јасеновац.
Сценариста и редитељ филма Сњежана Брезо рекла је да је ово још једно свједочанство о страдању српског народа, али и свих народа на овом простору.
„За мене као аутора од награда је важнија мисија филма, а то је да се документује истина о страдању мог народа“, нагласила је Брезо.
Она је изразила захвалност Радио-телевизији Републике Српске у чијој је продукцији рађен филм, као и предсједнику Републике и другим институцијама за подршку.
Филмски критичар из Београда Божидар Зечевић рекао је да је Република Српска овим филмом ућинила оно што у филмском свијету није урадила ниједна земља на овим просторима.
„Против овог филма нисам имао одбрану, он је у мени изазвао силе које постоје ван професије. У овом филму нема ничег измишљеног, све у њему је стварно“, нагласио је Зечевић.
Он је додао да овај филм показује апсолутни таленат, јер уводи у, како је рекао, страшни свијет на драматичан начин.
„Свако подсећање на Марка Медаковића је нова реминисценција и овај филм никад неће престати да буде актуелан. Има ли Република Српска снаге да од овог направи играни филм који ће задивити свет?“, рекао је Зечевић.
Документарни филм „Дах живота“ освојио је прву награду фестивала у Даблину, прву награду фестивала „Бдење Јакова Орфелина“ у Сремским Карловцима, награду „Стећак кнеза Павла“ на фестивалу „Први кадар“ у Источном Сарајеву, гран при „Воља за животом“ у Великој Плани, награду за посебан квалитет ауторског рада „Лепота различитости“ на фестивалу „Профест“ у Бачкој Тополи, награду „Сребрни пастир“ на фестивалу „Хомољски мотиви“ у Кучеву, повељу „Седрик Делијер“, те награду „Златна диплома“ на фестивалу „Братина“ у Москви.
Синоћњој пројекцији филма присуствовали су и шеф Представништва Републике Српске у Израелу Арие Ливне, први предсједник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Стево Мирјанић, директор Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, представници медијског, културног и јавног живота.