fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Представа о усташкој свадби шокирала бившег министра Хрватске

Представа „Шест ликова тражи аутора“ Оливера Фрљића у петак увече премијерно је изведена у загребачком Сатиричком позоришту Керемпух. Представа коју је писао нобеловац Луиђи Пирандели преобликована је тако да критикује данашње хрватско друштво, а започиње пародијом на свадбу Велимира Бујанца у којој се појављују Здравко Мамић, Марко Перковић Томпсон, Жељка Маркић и Златко Хасанбеговић, чије главе подсећају на свиње.

Представа "Шест ликова тражи аутора" изазвала бурне реакције Фото: youtube.com/Хрватско народно казалиште Сплит
Представа „Шест ликова тражи аутора“ изазвала бурне реакције Фото: youtube.com/Хрватско народно казалиште Сплит

Осим што су означени као ликови именима и презименима, актери су опремљени гуменим маскама, посебно израђеним, које карикирају њихова лица уз додатак свињске њушке, пише „Јутарњи лист“.

Венчање почиње доласком намерно у кардинала унапређеног пензионисаног бискупа Миле Боговића, који се докотура, веома вешто, на плинској боци. Потом с импровизовног постоља „венча пар“ под свињским маскама, она у венчаници, он у оделу, који представља Велимира Бујанеца и његову супругу Каролину Шего.

Чин венчања обавља се ушмркавањем, овлашним и широко размаханим, велике количине белог праха, односно кокаина. Након младенаца, на исти се начин причесте и остали сватови са свињским њушкама: певач Марко Перковић Томпсон, предузетник Јосип Клемм, предузетница и активисткиња Жељка Маркић, затим историчар, политичар и бивши министар културе Златко Хасанбеговић.

Потом сви заједно још направе круг шмркајући па почну да плешу на ноте српских фолк-хитова. Ту су и једна инвалидска колица, хрватска застава с фалш грбом (не дакле државна) у коју се брише нос. У неком тренутку весеље се размаше а онда се уноси обредно колевка из које испада костурчић која представља Дарија Кордића, односно симболизује покољ више од стотину цивила (међу њима и бебе) које су припадници Хрватског већа одбране починили у средњобосанском селу Ахмићи године 1993.

Лик бившег министра културе др Златка Хасанбеговића за дар младенцима доноси таблу на којој с једне стране пише Трг маршала Тита, уз његове генералије, а с друге Трг др Анте Павелића, уз додатак да је реч о хрватском државнику и књижевнику. Ово потоње асоцијација је на једну хрватску књижевну енциклопедију у којој је Павелић представљен као хрватски књижевник.

Кроз целу представу ови актери венчања, заправо глумци, а и њихови парњаци, ликови који су изгубили аутора, заклињу се да све што чине, чине „у име обитељи“, што асоцира на истоимену десничарску удругу Жељке Маркић. Пиранделов комад збиља се бави породичним односима (насиљем) па је ова мантра баш пиранделовска.

На сцени се могла видети и огромна шиваћа машина коју су гурали статисти у усташким униформама.

На Керемпуховој премијери били су у петак политичари Давор Бернардић, Миланка Опачић, Мирандо Мрсић, али и Златко Хасанбеговић. Замољен за изјаву о представи, Хасанбеговић је, као и Велимир Бујанец, био јуче без коментара.

Предраг Фред Матић, некадашњи министар бранитеља, био је, каже, шокиран првим делом представе, али сматра да се хрватска јавност мора привићи на провокације у уметности.

Баланс на танкој линији

– Фрљић балансира по танкој црти и сигурно је неке људе повредио, али не бих рекао како се ради о говору мржње или нечему што је судски туживо. И мене су на Фацебоок стотине пута описали као незналицу или безвезњака, а правосуђе је оценило да су то лични ставови о једном политичару па не видим зашто ову представу не окарактерисати као Фрљићеве ставове о неким особама и догађајима. Али да су ратне удовице коју су забраниле филм „Министарство љубави“ виделе ову представу, разапеле би шатор пред Керемпухом – рекао је Фред Матић.

Давор Бернардић, председник СДП изјавио је како је „Оливер Фрљић хрватски сатиричар те да даје предност домаћима који могу стати уз бок светскима“.

– Сатира, смех гурају свет напред. Она јача као и критика. Наш је задатак да се морамо борити против сваког облика цензуре – рекао је Бернардић али одбио је захтев Јутарњег листа да поближе објасни своју изјаву.

– То је врло добра представа која садржи пуно хумора и могу је свима препоручити. Иако је сасвим сигурно и провокативна, али, понављам, вреди гледања – рекао је познати загребачки адвокат Чедо Продановић. Уз опаску – Познаници који се пуно боље разумеју у позориште кажу како је Фрљићева представа „прави Пиранделл“, али нисам стручњак, но могу опет рећи да сам се насмејао и уживао у позоришту.

На питање има ли у Фрљићевој представи говора мржње, Продановић је одговорио да нема, иако ће многи сигурно бити увређени, од бившег бискупа Миле Боговића који у представи јаше на плинској боци до Велимира Бујанца који шмрче бели прах. Али, саговорник Јутарњег листа сматра како то није чак ни туживо.

– Мислим да нико нема основу за тужити Оливера Фрљића, чак ни због сцене у којој се омаловажава хрватска застава. Није реч, наиме, о службеној застави Републике Хрватске, него о оној с првим белим пољем, која се користила у НДХ – објаснио је Чедо Продановић.

(Jutarnji list)

Извор: Вести онлине

Везане вијести:

Оливер Фрљић: Театар на месту злочина | Јадовно 1941.

Фрљић тврди да десничари пријете његовој породици | Јадовно …

Како је Фрљић урадио оно што Срби нису смели

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: