Srpski tužilac za ratne zločine Snežana Stanojković izjavila je da je predmet trgovine ljudskim organima, poznat kao „žuta kuća“ i dalje aktivan, te da treba sačekati početak rada Specijalnog suda za zločine „OVK“ i vidjeti hoće li u vezi sa tim biti podignute nove optužnice.

„O svedoku ne bih govorila. Podaci iz predistražnog postupka predstavljaju tajnu, te bi bilo vrlo neodgovorno, čak i protivzakonito iznositi činjenice do kojih smo došli“, rekla je Stanojkovićeva za „Politiku“.
Kada je riječ o slučaju Ramuša Haradinaja, ona je istakla da je Tužilaštvo Srbije za ratne zločine donijelo naredbu o proširenju istrage i da u okviru nje postupa.
„Imajući u vidu tajnost istrage reći ću samo da nije reč o događajima za koje je Haradinaj odgovarao pred Haškim tribunalom, niti zbog kojih mu je određen pritvor, odnosno zbog čega je uhapšen u januaru prošle godine u Francuskoj“, rekla je Stanojkovićeva.
Ona je istakla da je Tužilaštvo kojim rukovodi sa Kosova i Metohije preuzelo više od 750 predmeta, a da su nakon detaljne analize zadržani predmeti kojima su obuhvaćeni događaji iz nadležnosti ovo tužilaštva.
„Reč je o 761 predmetu koji je uveden u odgovarajuće upisnike i raspoređen obrađivačima radi postupanja“, dodala je Stanojkovićeva.
Ona je ukazala da je Tužilaštvo prvi put napravilo bazu sa podacima svih žrtava na Kosmetu, da je napravljena i baza podataka o žrtvama sa teritorije Hrvatske, a da se trenutno radi na formiranju baze žrtava sa teritorije BiH, te da će oni biti upoređeni sa podacima Komisije Vlade Srbije za nestale osobe.
Kada je riječ o saradnji sa Mehanizmom za međunarodne krivične sudove, koji je naslijedio Haški tribunal, Stanojkovićeva je istakla da se za Tužilaštvo suštinski ništa nije promijenilo zatvaranjem tribunala.
„Sa Mehanizmom ćemo sarađivati u istoj formi kao i sa tribunalom, pretežno preko oficira za vezu našeg tužilaštva koji je angažovan pri tužilaštvu mehanizma“, rekla je ona.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Saša Milivojev: Dečak iz Žute Kuće | Jadovno 1941.
Slavko Nikić: Žute kuće su bile na Kosmetu, ne u Albaniji …
Alarmantno: Nestaju deca na Kosovu — radi li opet „žuta kuća …