fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Помен за 6000 српских жртава усташке Црне легије

Стари Брод
Стари Брод

У Старом Броду, коjи административно припада Рогатици, 15-ак километара кањоном Дрине испод Вишеграда, у суботу, 18. jуна, одржан jе помен за 6 000 Срба коjе су у прољеће 1942. године побили припадници злогласне усташке „црне легиjе“, те освештани темељи, крст и звона капеле чиjа jе градња почела у маjу прошле године.

Чин освећења обавио jе свештеник Милорад Љубинац, архиjереjски замjеник Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског господина Николаjа, уз саслужење шест свештеника Митрополиjе дабробосанске.

Кум темеља капеле у Старом Броду био jе Бобан Инђић из Вишеграда, звона Горан Крлић, родом из овог краjа, а крста браћа Синиша, Саша и Славиша
Шпињо из Вишеграда.

Црквене барjаке на првоj литиjи носили су Горан Крлић из Старог Брода, Томислав Поповић, начелник Вишеграда и Жељко Краjишник из Сокоца.

Помену и освећењу присуствовало jе око 300 грађана романиjских и горњедринских општина.

Љубинац jе у краткоj бесjеди рекао да нас наша прошлост и историjа обавезуjу да овако позним и вишедецениjским кашњењем учинимо помен и незаборав невино страдалим Србима.

„Овдjе су скончали своjе животе наши сродници, сестре, маjке и очеви, само зато што су живjели на свом огњишту, што су били православни Срби, честити радници и тежаци свога краjа и свог завичаjа. Први и Други свjетски рат били су сjемена зла коjа су сиjана кроз наше жртве. Нека им jе вjечни покоj и блажен мир, а нама, њиховим потомцима, остаjе да се сjећамо свих српских стратишта, не само овдjе у кањону Дрине, већ диљем Далмациjе и Краjине и на броjним другим просторима бивше Југославиjе“ – нагласио jе Љубинац.

Према риjечима надлежног пароха Драгана Вукотића за градњу овог спомен комплекса до сада су броjни дародавци приложили, што у новцу, што у материjалу око 35 000 КМ.

„Капела ће, надамо се, бити готова у љето наредне године, а упоредо радимо на прикупљању имена невино убиjених Срба, коjа ће бити уклесана на велику мермерну плочу, за незаборав“ – рекао jе парох Вукотић.

На инициjативу митрополита Николаjа у Старом Броду jе 2008. године подигнут споменик и одржан први помен недужно страдалим Србима.

У марту 1942. године, у оквиру усташке офанзиве чиjа jе намjера била осваjање границе на Дрини, из Сараjева, под командом Јуре Францетића, кренуло jе око десет хиљада усташа коjи су пред собом тjерали непрегледне збjегове српских цивила са подручjа Олова, Сараjева, Кладња, Хан Пиjеска, Романиjе, Сокоца, Рогатице и Борика.

Уплашени народ кретао се ка Вишеграду, надаjући се да ће ту прећи Дрину и склонити се у Србиjу.

Италиjански воjници у Вишеграду нису дозволили збиjегу од око десет хиљада цивила да пређе мост, већ су их упутили низводно према селима
Милошевићи и Стари Брод, гдjе су биле скеле.

Након што би у вечерњим часовима скела и чамци обустављали превоз људи преко Дрине, преостале би изненада опкољавале усташе, коjе су се спуштале стрмим путељцима са Боричке висоравни, у коjима су били наjброjниjи муслимани из источне Босне. Услиjедили би незапамћени злочини, убиства, клања, мучења, силовања и бацања у Дрину. Многи су сами скакали у Дрину, чак и у групама.

Њемачки воjници на десноj обали Дрине покушали су да сприjече масован покољ Срба, а према сачуваним тадашњим њиховим свjедочењима у Дрину се, бjежећи пред усташама, бацило 368 српских дjевоjака.

Извор: СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: