fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Помен страдалим радницима РТС: Венци и свеће жртвама НАТО

Венце положили министар Иван Тасовац, заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић, чланови породица, колеге и пријатељи погинулих радника. Противно свим обичајима рата бомбама је убијено 16 недужних

Помен страдалим раднициа РТС-а

КОД споменика „Зашто“ у Ташмајданском парку у Београду положени су венци радницима Радио-телевизије Србије настрадалим током НАТО бомбардовања СР Југославије 1999. године. Венце су положили министар културе и информисања Иван Тасовац, заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић, чланови породица, колеге и пријатељи погинулих радника РТС-а.

Вршилац дужности директора Телевизије Илија Церовић рекао је да је бомбардовање РТС-а први случај у историји да се противно демократији и обичајима рата убије 16 људи.

– То је мрља на образу Србије, јер је мало учинила да се то спречи – рекао је Церовић.

– Знамо ко их је убио, али не и зашто. До када да тражимо од власти да се потрага за правдом оконча?

Поред многобројних колега и чланова породица који су полагали венце и палили свеће, помену су присуствовали и генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, новинарка Оливера Ковачевић, државни секретар Саша Мирковић и представници града.

НЕМА ОПРАВДАЊА

МЕЂУНАРОДНА организација за људска права „Хјуман рајтс воч“ саопштила је 2000. године да није било никаквог оправдања за бомбардовање зграде Телевизије, док су челници НАТО-а тврдили да је напад био оправдан.

Минутом ћутања и полагањем венаца, пошта настрадалим радницима РТС-а одата је и у суботу у 2.06 ујутру, када је бомбардован РТС у Абердаревој улици. Испред зграде РТС-а пошту су одали породица, пријатељи и колеге.

– Моје колеге су часно обављале свој посао – рекао је Мирослав Медић, брат настрадалог Синише Медића.

– Њихов једини задатак био је да из ове зграде пошаљу коректну слику и тон. Нису се бавили уређивачком политиком РТС-а. Неко други ко је требало да из заштити, то није урадио. Питамо се и данас – зашто?

Мајка настрадалог Небојше Стојановића рекла је да су све породице настрадалих и данас на неки начин обележене и да су остале у својој тузи.

Помену жртвама напада НАТО-а присуствовали су и генерални директор РТС-а Драган Бујошевић и председница Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић.

Аутор: Б. Б.

Извор: НОВОСТИ

 

Везане вијести:

Навршило се 17 година од убиства радника РТС-a

Јадовно 1941.  Србија 1999

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: