У Спомен-комплексу Стари Брод данас су, поводом предстојеће крсне славе општине Вишеград – Мале Госпојине, положени вијенци за више од 6.000 Срба које су убиле усташе у Другом свјетском рату.
Вијенце су положили и сјенима страдалих се поклонили начелник општине Вишеград Младен Ђуревић и народни посланик Перо Петровић.
Ђуревић је истакао како трагедија која се догодила српском народу ове регије 1942. године обавезује на сјећање и одавање почасти страдалницима.
– Стари Брод је трагична прича, покољ српског народа који не смијемо заборавити и о коме треба говорити младим људима како жртве не би пале у заборав – напоменуо је Ђуревић.
Он се нада да ће ово мјесто бити мјесто уврштено у програм ђачких екскурзија, јер је то најбољи начин за упознавање историје српског народа, те је напоменуо да је изградњом пута Милошевићи-Стари Брод из Вишеграда омогућен долазак до овог стратишта за већи број људи.
Ђуревић је истакао да се Из Вишеграда до Старог Брода раније могло доћи само ријеком, а сада и путем, у чију изградњу је Влада Републике Српске инвестирала око 500.000 КМ.
Народни посланик Перо Петровић сматра страгичним то што се о усташком злочину у Старом Броду ћутало више од седам деценија.
– У предходних десетак година тек се почео помињати злочин у овом мјесту и утолико је драгоцјенија помоћ Владе Српске да се изгради овај музеј. Ово мјесто треба бити мјесто ходочашћа и саборности нашег народа – нагласио је Петровић и честитао Вишеграђанима крсну славу.
Спомен музеј старобродским жртвама, које су 1942. године побиле усташе Јуре Францетића, освештан је у септембру прошле године, а у њему се налази 27 скулптура са 39 ликова које симболизују збијег и улазак српских мајки са дјецом у наручју у набујалу Дрину.
Општина Вишеград ће ове године скромније обиљежити Дан општине и крсну славу Цркве Малу Госпојину, 21. септембра, а средства намијењена за славске свечаности биће усмјерена на подршку наталитету.
У понедјељак, 21. септембра у 9.00 часова биће служена литургија у Цркви Успења Пресвете Богородице, након чега ће се обавити чин ломљења црквеног славског колача.
Литија ће се кретати Улицом краља Петра Првог до Андрићграда, након чега ће се у општини Вишеград обавити ломљење славског колача.
Извор: РТРС