Служен парастос припадницима Младе Босне код спомен капеле у Сараjеву
Полагањем виjенаца на Спомен-капелу припадницима „Младе Босне“ на гробљу Свети арханђели Георгиjе и Гаврило у Сараjеву, данас jе, у организациjи Српског просвjетног и културног друштва (СПКД) „Просвjета“, одата почаст учесницима Сараjевског атентата.
Руководство СПКД „Просвjета“, представници Српске православне цркве – Црквене општине Сараjево, Хуманитарног удружења „Добротвор“ и Удружења „Свети Марко“ положили су виjенце на Спомен-капелу гдjе су сахрањени Гаврило Принцип и остали видовдански мученици.
Виjенац jе положио и амбасадор Србиjе у БиХ Станимир Вукићевић коjи jе нагласио да jе Видовдан дан коjи славе сви Срби у свиjету и да jе то историjски датум за све Србе.
„Почаст одаjемо људима из `Младе Босне` коjи су се борили за уjедињење словенских народа на овом простору. Борили су се за племениту и добру идеjу коjа jе живjела 70 година и данас jе више нема. Ми можда нећемо живjети заjедно, али немоjмо бити jедни против других“, поручио jе Вукићевић.
Он каже да припадници „Младе Босне“ нису узалуд дали животе, нити њихова борба треба да буде тумачена на погрешан начин, jер они нису били jеднонационални, а циљ им jе био уjедињење свих Словена.
Предсjедник „Просвjете“ у Сараjеву Саво Влашки каже да ниjе добро овдашње тумачење улоге Гаврила Принципа у прошлом виjеку и данас и да он ниjе никакав терориста како га често без икакве основе етикетираjу.
„Поставља се питање зашто су уклоњене стопе Гаврила Принципа из Сараjева. Нема ни назива Музеjа `Младе Босне`, ни имена Принциповог моста“, рекао jе Влашки.
Историчар Слободан Шоjа рекао jе да су данас дошли приjатељи „Младе Босне“ и БиХ да одаjу почаст, не убицама, него људима коjи су се борили за своjу земљу, слободу и правду.
Осим Спомен-капеле, представници СПКД „Просвjета“ посjетили су гроб jош jедног од чланова „Младе Босне“ Ивана Крањчевића коjи jе сахрањен на гробљу Баре, док су чланице Клуба „Мис Ирби“ положиле цвиjеће на гроб великог хуманитарца и добротвора Аделине Паулине Ирби.
Посмртни остаци видовданских хероjа сакупљени су по затворима земаља бивше монархиjе Аустро-Угарске у коjима су тамновали, након чега су 7. jула 1920. године сахрањени у заjедничкоj гробници у Сараjеву.
Капела Светог арханђела посвећена видовданским хероjима отворена jе 19 година касниjе. На капели су исписани стихови црногорског пjесника Петра Другог Петровића Његоша: „Благо оном ко довиjека живи, имао се рашта и родити“.
Везане виjести:
пред новосађанима „млада босна и сараjевски атентат“
СОКОЛИ И МЛАДА БОСНА – Jadovno 1941.