Свети архијерејски сабор Српске православне цркве /СПЦ/ подржава изградњу меморијалног центра на Старом сајмишту као трајног спомен-обиљежја српским жртвама у 20. вијеку, као и жртвама Јевреја, Рома и свих осталих народа који су са српским народом подијелили његову горку судбину.
Сабор остаје при ставу да земним остацима српског и свјетског великана Николе Тесле никако није мјесто међу музејским експонатима, што је јединствен преседан и васељенска срамота, него у гробници, и то у Храму Светог Саве на Врачару или, алтернативно, на платоу испред њега.
„Сабор је размотрио и излишан и у суштини бесмислен проблем – уплитање групе наставника и асистената Православног богословског факултета у Београду у јавну расправу о Дарвиновој теорији еволуције, у међувремену `догматизованој` у мање-више атеистичком смислу, што је у медијима хорски проглашено за подршку дарвинизму у његовом најгорем издању и за посредно оспоравање богооткривене истине о Богу као Творцу света и библијске повести о стварању.
Потписници тог текста обратили су се Сабору са исповедањем аутентичне хришћанске вере у Бога Творца /здрави и прави креационизам/. Сабор је то прихватио, али са напоменом да нам цела та расправа, без обзира на њихове намере и замисли, уопште није била потребна“, саопштено је из СПЦ.
Одлучено је да при Светом Синоду буде основано одјељење за бригу о светињи брака и породице, одјељење за биоетику и одјељење за праћење разбијачке дјелатности јеретичких организација, секти и неканонских групација.
Епархији рашко-призренској одобрено је да, поред свог историјског сједишта у Призрену, може установити, због практичних разлога, и административно сједиште у древном Расу /Новом Пазару/.
Донесене су и одлуке чији је циљ побољшање духовних и материјалних услова живота и рада у богословијама, а посебно на Богословском факултету СПЦ у Либертивилу код Чикага, те прихваћен извјештај о току обнове Храма Светога Саве у Њујорку.
Међу више важних извјештаја, саслушан је извјештај о недавном обретењу /проналажењу, откривању/ моштију светога владике Мардарија /Ускоковића/ Либертивилског у стању потпуне очуваности и нетрулежности, те прихваћен приједлог да 14. и 15. јула у Либертивилу буде свечано обиљежено стотину година од његовог доласка у Америку.
Анализирана је ситуација у епархијама СПЦ у Западној Европи, Америци и Аустралији и одлучено да сједиште Епархије источноамеричке из Ворена /Њу Џерси/ буде премјештено у Парк Хилс /Јонкерс, Њујорк/.
Сабор је са великом жалошћу констатовао да Румунска православна црква, не само што наставља са антиканонским упадима у јурисдикцију СПЦ, већ их и интензивира и проширује на цијелу српску канонску територију, а уколико то не престане Свети Синод ће бити приморан да прекине литургијско и канонско општење са овом црквом све до њеног повратка „к познанију права“.
Сабор је упутио писмо подршке и молитвене солидарности патријарху московском и све Русије Кирилу поводом дискриминације и обесправљености којој су изложени епископи, свештенство, монаштво и вјерници највеће и једине канонске цркве у Украјини, аутономне Украјинске православне цркве у саставу Руске православне цркве.
Сабор је одликовао Његову светост патријарха српског Иринеја орденом Светог Јована Владимира, а епископа шабачког Лаврентија, поводом 50 година његове архијерејске службе, Орденом Светог Саве првог степена.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Критике на нацрт закона о меморијалном комплексу жртвама Холокауста
Аутономија за Музеј Холокауста
Доношење закона о Старом сајмишту важно за Србе, Роме и Јевреје