Прислуживањем свијећа у порти Храма Христа Спаситеља синоћ је у Бањалуци почело обиљежавање 21 године од погрома Срба из Републике Српске Крајине у хрватској војно полицијској акцији „Олуја“.
Директор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац рекао је новинарима да је симболика овог догађаја у томе да се свим погинулим Крајишницима, са опојаним и неопојаним костима, у овом храму прислуже свијеће.
„Ми не можемо да дођемо на гробове, за многе не знамо гдје су покопани, због чега смо одлучили да прислужимо свијеће у порти Храма Христа Спаситеља у Бањалуци јер је овдје некада био Храм Свете Тројице којег су усташе порушиле у Другом свјетском рату“, истакао је Штрбац.
Он је навео да је на овом мјесту „изникао“ диван храм, као феникс из пепела којим може да се поноси православље, а посебно Бањалука и Република Српска.
Након прислуживања свијећа, испред Храма Христа Спаситеља одржан је духовно-умјетнички програм у којем су наступили крајишки пјесници Мићо Јелић Грновић са Баније, Никола Кобац са Кордуна и Борислав Тешић из Санског Моста.
Обиљежавање страдања Срба биће настављено сутра служењем парастоса у 11.00 часова у Храму Свете Tројице. У 9.45 часова предвиђено је полагање цвијећа испред споменика на Пердуовом гробљу.
У петак, 5. августа, у бањалучком Дому омладине у 19.00 часова биће одржана пројекција данског документарног Филма „15 минута – масакр у Двору“ и трибина „Шта се заиста десило у Двору 8. августа 1995. године?“.
У суботу, 6. августа, у 10.00 часова, биће служен парастос у Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду.
Биће прислужене свијеће према „мосту спаса“, спуштени вијенци у ријеку Уну у 10.45 часова и положени вијенци код споменика у Tуњици.
Истог дана, у Храму Светог Саве у Сводни, у 11.30 часова биће служен парастос и положени вијенци код спомен-крста.
Програм обиљежавања биће завршен у недјељу, 7. августа, служењем парастоса и полагањем вијенаца код Спомен-крста у мјесту Бравско/Јањила код Босанског Петровца у 11.00 часова.
У хрватској акцији „Олуја“ која је изведена уз помоћ и подршку НАTО-а и једница Хрватског вијећа одбране и такозване Армије БиХ, са својих вијековних огњишта са подручја сјеверне Далмације, Лике, Кордуна и Баније, протјерано је више од 220.000 Срба.
На евиденцији „Веритаса“ налази се 1.856 погинулих и несталих Срба током и након „Олује“, од којих су 1.206 цивили, а међу њима три четвртине старији од 60 година. Међу жртвама је и 546 жена.
Од укупног броја жртава, до сада је расвијетљена судбина 1.019 лица.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Позив на обиљежавање Дана сјећања на страдале и прогнане Србе – 5. август
У Београду у четвртак Дан сјећања на страдале Србе
Чедомир Антић: Дужни смо да памтимо Српску Крајину
Позив да се служе парастоси и звоне звона поводом прогона Срба
Зашто је Книн пао за мање од 24 часа?