У капели у Старом Броду код Вишеграда, у присуству малог броја вјерника, служена је Света литургија и парастос жртвама покоља у овом мјесту страдалим на празник Младенце 1942. године од усташа предвођених Јуром Францетићем.
Протојереј ставрофор Драган Вукотић рекао је да је ради превенције ширења вируса корона ове године крајње скромно, без позива вјерницима, обиљежено 78 година од страдања Срба у Старом Броду и Милошевићима.
Он је додао да ако ситуација буде дозвољавала, централно обиљежавање биће организовано 30. маја.
Током усташке офанзиве мучки је убијено више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији.
Један број људи се намјерно или ненамјерно утопио у ријеци Дрини, бјежећи од усташа.
Најмасовније убијање је извршено 22. марта 1942. године, али су убијања трајала и до почетка маја 1942. године.
У Старом Броду је у септембру прошле године освештан Спомен-музеј старобродским жртвама у оквиру обиљежавања 77 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије.
У Спомен-музеју постављено је 27 скулптура са 39 ликова, које симболизују збијег и улазак српских мајки са дјецом у наручју у набујалу Дрину.
Спомен-музеј освештао је Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом са свештенством. Спомен-музеј је урадио архитекта Новица Мотика из Зворника, а изградњу су финансирали Миодраг Давидовић Дака и Спасоје Албијанић.
Извор: РТРС