У Музеју Републике Српске у Бањалуци вечерас је отворена тематска изложба „Усташка пропаганда од 1941. до 1945. године“ на којој су јавности презентована средства пропагандног дјеловања којима је усташки режим настојао да оствари своје војне, политичке, економске и културне циљеве.
Отварајући изложбу, министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић рекао је да се у њој може сагледати тешки историјски тренутак на овим просторима у коме је усташки режим иза себе оставио непојмљив број жртава.
„Са овом изложбом треба да се упознају не само Бањалучани, већ и становништво цијеле Српске, које треба да допуни знања из историје нашег народа. Са изложбом би требало да се упознају и ђаци старијих разреда основних школа, као и ученици средњих школа“, истакао је Малешевић.
Он је оцијенио да је Музеј Српске овом изложбом, која има и велики документарни значај, показао да је водећа национална музејска установа.
Директор Музеја Републике Српске Миладин Савић рекао је да је ријеч о посебној и поучној изложби у којој су докази стравичног злочина НДХ почињеног над Србима.
Он је рекао да тај злочин никада не смије бити избрисан из сјећања, јер су усташе, како се процјењује, на разне начине убиле више од милион Срба.
Савић је подсјетио и на стравичне злочине усташа над бањалучким Србима у Другом свјетском рату, а посебно у насељима Шарговац, Мотике и Дракулић, када је страдало око 2.300 људи.
Аутор изложбе, кустос историчар Миленко Ђорђевић рекао је да је усташка пропаганда у остварењу својих циљева имитирала нацистичку, производећи катастрофалне посљедице и огромна људска и материјална страдања.
Он је додао да је усташки режим при томе користио средства говорништва, мас-медија, попут штампе, плаката, фотографија, докумената, летака и слично, али и аудио-визуелне медије – радио и филм.
„Највећи дио ових експоната први пут приказујемо јавности“, рекао је Ђорђевић.
Како је речено изложба подразумијева експозицију оригиналне архивске грађе Музеја Српске и збирке за савремену историју од 1941. године.
За идејно рјешење и поставку изложбе била је задужена виши музејски техничар-документариста Љиљана Кораћ, а припрему, стручну обраду и дигитализацију мултимедијалног и документационог материјала урадио је документариста за програмске дјелатности Никола Загорац.
Изложба ће бити отворена до прољећа идуће године и биће организована стручна вођења и музејски часови.
Изложби су присуствовале бројне личности из јавног, политичког, научног и културног живота Српске и Бањалуке.
Извор: СРНА