У Музеју Козаре у Приједору вечерас је отворена изложба архивских докумената под називом „Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941–1945 – мучеништво Српске православне цркве у Босанској крајини“.
Изложбу је приредио Архив Републике Српске у сарадњи са Архивом Српске православне цркве /СПЦ/ и Музејом жртава геноцида из Београда, а приказани су документи из више архивских фондова и збирки. Изложбу архивске грађе прати књига/зборник докумената „Свједочења о затирању – прилози за историју страдања Срба Епархије бањалучке 1941. године“.
Ова значајна изложба и књига плод су једногодишње сарадње ове три институције. Аутори изложбе и књиге су историчари и архивисти Бојан Стојнић, Радован Пилиповић и Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја жртва геноцида из Београда који је присуствовао вечерашњем отварању у Приједору.
„На овај начин желимо да опоменемо и подсетимо на неке велике трагедије које је доживео народ на овим просторима, првенствено СПЦ у Другом светском рату на територији Независне Државе Хрватске /НДХ/, сматајући да смо те лекције требали већ научити после тог рата да се оне не би поновиле, а, нажалост, много тога се поновило“, изјавио је новинарима Ђурић.
Он је додао да не постоје егзактни подаци о броју порушених храмова, нити убијених свештенослужитеља СПЦ у Другом свјетском рату.
„Но, зна се да су припадници хрватских оружаних снага убили више од стотину и протјерали око 500 свештеника, те да је на територији НДХ запаљено и опљачкано најмање 800 храмова. Највише су страдале епархије Горњокарловачка и Бањалучка. Опљачкано је немјерљиво културно-историјско благо, а један дио тог блага никад није враћен СПЦ и данас се налази по музејима и архивима у Хрватској“, рекао је Ђурић.
Директор Музеја Козаре Зоран Радоњић навео је да изложба кроз 25 паноа говори о једној прилично запостављеној теми претходних деценија – о страдању СПЦ у НДХ.
„Сама изложба са мноштвом скенираних докумената и фотографија из периода 1941-1945. година јасно потврђује размјере страдања свештенства, православних храмова, али и покрштавање, прогоне и убијање православних вјерника у НДХ“, рекао је Радоњић.
Приједорчани ће ову изложбу у Музеју Козаре моћи погледати до 10. фебруара.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Опрости им Боже, не знају шта раде | Јадовно 1941.