fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Откривено спомен-обиљежје за 12 погинулих бораца

У Агинцима код Козарске Дубице данас је откривено и освештано спомен-обиљежје за 12 бораца из ове мјесне заједнице који су погинули у одбрамбено-отаџбинском рату.

У Агинцима код Козарске Дубице данас је откривено и освештано спомен-обиљежје за 12 бораца из ове мјесне заједнице који су погинули у одбрамбено-отаџбинском рату
Фото: СРНА

Начелник општине Козарска Дубица Миле Злојутро рекао је да је у Агинцима, у оквиру Партизанског гробља „Крушковац“, освештано спомен-обиљежје као знак сјећања на страдале суграђане који су свој живот уградили у темеље Републике Српске.

„Данас је прилика да се подсјетимо да је у одбрамбено-отаџбинском рату исказано апсолутно српско јединство и жеља за опстанком српског народа на овом подручју и стварањем српске државе, слободно можемо рећи, Републике Српске, као гаранта нашег опстанка на овом простору“, нагласио је Злојутро.

Он је истакао да се то јединство не смије никада заборавити и мора његовати и данас.

„Tо јединство је једнако уграђено у темеље Републике Српске, као и животи многих страдалих бораца и цивила, а и данас је једнако важно“, рекао је Злојутро.

Он је додао да му је драго што је општина била у могућности да помогне изградњу спомен-обиљежја у Агинцима коју су инцирали мјештани и Мјесна борачка организација.

Предсједник општинске Борачке организације Драгољуб Ћибић рекао је да је спомен-обиљежје у Агинцима откривено у оквиру обиљежавања „Септембарских дана одбране“ у Козарској Дубици.

„У септембру мјесецу Козарска Дубица живи под посебним емоцијама, а ове године обиљежавамо 21 годину од страшне агресије хрватске војске на ово подручје у септембру 1995. године и битку која је била пресудна за стварање Републике Српске“, навео је Ћибић.

Он је рекао да Партизанско гробље „Крушковац“ има 143 гробне плоче, са гробницама четири народна хероја из НОР-а, а након данашњег дана то је комплекс са постављеним спомен-обиљежјем за 12 бораца из Агинаца који су погинули у протеклом рату.

Ћибић је подсјетио да Борачка организација има дугогодишњи план изградње спомен-обиљежја из одбрамбено-отаџбинског рата чија релизација је почела изградњом Спомен-храма „Света Петка“ као централног, а споменик у Агинцима једанаесто је обиљежје на подручју Козарске Дубице и преостала је још изградња спомен-обиљежја у Драксенићу и Комленцу.

Он је навео да је у изградњу спомен-обиљежја у Агинцима, осим средстава које је обезбиједила општина и очекиваних средства из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите, утошено више од 10.000 КМ које су прикупили грађани и правна лица из те локалне заједнице.

Спомен-обиљежје изграђено је на иницијативу Мјесне борачке организације, а његовом откривању и освештању присуствовао је велики број мјештана, породица страдалих војника, као и општински званичници.

Споменик је освештао парох дубички Гојко Слијепчевић, а вијенце су положили родбина и пријатељи страдалих вјоника, бројне делегације, посланици у Народној скупштини Републике Српске Дарко Бањац и Перица Бундало, делегација општине Козарска Дубица, Борачке организације Републике Српске, општинске и мјесне Борачке орагнизације, СУБНОР-а и други.

Предсједник Мјесне борачке организације Агинци Младен Ватреш уручио је захвалнице појединцима и представницима предузећа који су помогла изградњу спомен-обиљежја.

Према подацима владиног Центра за истраживање ратних злочина, у агресији хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју четири пограничне општине Републике Српске – Козарске Дубице, Новог Града, Костајнице и Градишке, на изузетно бруталан начин убијена су 104 цивила и војника, те причињена огромна материјална штета.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Почиње изградња спомен-обиљежја у Агинцима

Битка на хумкама предака

Марко Јанковић:Одбрана западно крајишких општина …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: