arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ОТКРИВЕНО СПОМЕН-ОБИЉЕЖЈЕ СТРАДАЛИМА НА ИЛИНДАН 1941. ГОДИНЕ

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna2.jpg

НОВИ ГРАД, 2. АВГУСТА /СРНА/ – У засеоку Вуруне у Доњем Водичеву код Новог Града данас jе откривено спомен – обиљежjе за 33 цивила страдала на Илиндан 1941. године. Међу страдалима jе и 14 дjеце до седам година, од коjих двоjе тек рођених те 1941. године.

Парох Ненад Томић, коjи jе освештао спомен-обиљежjе и служио парастос, рекао jе да су жртве све до есхумациjе 2006. године, „почивале у миру али не и у смираjу, jер ниjе било сахране и опjела“.

„Данас смо отишли и корак даље и освештали достоjно спомен-обиљежjе коjе ће служити за сjећање и опомену, а уjедно jе то и наша захвалност њима што су стаjали на стражи отаџбине“, додао jе Томић.

Начелница општине Нови Град Сњежана Раjилић нагласила jе се jош увиjек треба борити против заборава.

„Ово jе спомен-обиљежjе људима коjи су страдали у страшном злочину и jедини већи злочин може бити таj да их заборавимо“, рекла jе Раjилићева.

Милан Ландуп из Доњег Водичева имао jе девет година када jе усташком покољу у Вурунама изгубио маjку, брата и сестру.

„Био сам рањен у груди и главу али сам се некако попео на таван и тако прежио, маjка jе успjела jедну сестру сакрити у кацу и она jе рањена али jе преживjела и живи у Бачу“, испричао jе Ландуп.

Према његовим риjечима, околни мjештани су се тада сакрили у вурунски подрум због неверемена и ту их jе опколила и побила усташка воjска.

Након покоља, на гробљу недалеко од саме куће у коjоj се десио злочин, сахрањене су 42 жртве а преостале 33, коjе у том тренутку ниjе имао ко да сахрани, покопане су у заjедничку гробницу и ту су остале до 2006. године када су ексхумиране и сахрањене.

Дио документационог материjала о страдању у Вурунама jе у Музеjу геноцида у Београду, а jедан дио jе у општини Нови Град.

Професор Милош Вуjановић jе, на основу прикупљеног материjала и сjећања преживjелих, обjавио 2008. године књигу о злочину у Вурунама под називом „Крвави печат“.

Током Другог свjетског рата, када се зброjе воjне и цивилне жртве, у Доњем Водичеву погинуло jе 369 становника.

Посjету спомен-обиљежjу организовала jе Комисиjа за његовање традициjа ослободилачких ратова општине Нови Град у сарадњи са општинским СУБНОР-ом и општинском Борачком организациjом Нови Град

Извор: срна

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Зенге су свуда

Освануо је лијеп, сунчан дан, већ од јутра топао. Отишао сам да купим

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​