fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

21 година од напада на Купрес

 Полагањем виjенаца на споменик погинулим борцима и служењем парастоса у цркви Свете Троjице у Купресу /Република Српска/ данас ће бити обиљежена 21 година од напада хрватско-муслиманских снага на Купрес и село Малован, у коjем су убиjена 72 српска воjника и цивила. Предсjедник Општинске борачке организациjе Купрес /Република Српска/ Шпиро Кнежић рекао jе Срни да за оваj злочин, нажалост, jош нико ниjе одговарао пред правосудним институциjама БиХ,

подсjећаjући да jе jедно лице хрватске националности било оптужено, али га jе Суд
у Ливну ослободио.

 

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2013/vijesti/sjecanje-svijeca-zastava.jpg

 

Кнежић тврди да jе само првог дана напада хрватских снага на Купрес око 80 Срба страдало или нестало по логорима Херцеговине и Хрватске, од коjих се jош 14 Срба воде као нестали.

Он jе рекао да ће парастосу, коjи jе ће бити служен у 10.00 часова у цркви Свете Троjице у Новом Селу, присусвовати чланови породица погинулих бораца, чланови Предсjедништва Општинске борачке организациjе, те руководство Борачке организациjе Републике Српске.

Кнежић jе додао да ће у 11.00 часова бити положени виjенци на споменик палим борцима у Новом Селу.

Судбина 14 српских цивила са Купреса, коjе су почетком априла 1992. године са осталим тамошњим Србима заробили припадници регуларне Хрватске воjске и Хрватског виjећа одбране, ни 21 годину послиjе у потпуности ниjе разриjешена.

На релациjи Купрес-Томиславград-Сплит-Задар губи им се сваки траг, а њихове кости до данас нису пронађене.

Послиjе масакра у Сиjековцу, код Брода, Купрес jе прва општина коjу су окупирале регуларне снаге из Хрватске и припадници Териториjалне одбране из западне Херцеговине и починили масовне злочине над цивилним српским становништвом.

Јединице Хрватске воjске из Сплита, Осиjека, Вараждина и других мjеста, заjедно са паравоjним формациjама из Томиславграда, Посушjа и Ливна, напале су у зору 3. априла 1992. године српска села на купрешкоj висоравни – Доњи и Горњи Малован. Мjештани коjи нису успjели да побjегну у оближњу шуму убиjени су на наjсвирепиjи начин.

Напад на ова села извеле су jединице 106. осиjечка, 101. загребачка и 142. сплитско-каштеланска бригада Хрватске воjске, затим специjална jединица из Вуковара “Жути мрави”, Јединица за посебне намjене МУП-а Хрватске, Студентска боjна /батаљон/ “Краљ Томислав” из Загреба, састављена од студената из Томиславграда и Ливна и батаљон “Зрињски”.

Послиjе заузимања српских села, хрватске снаге су 6. априла извеле напад на Купрес, чиме су практично окупирале скоро циjелу териториjу ове планинске општине. Биланс жртава овог злочиначког напада био jе стравичан. Убиjено jе 57 српских цивила, а на стотине Срба jе заточено у логор формиран у хали фабрике “Квалитет” у Купресу.

Окупациjа Купреса од регуларних jединица из Хрватске траjала jе све до 7. априла 1992. године, када су снаге тадашње ЈНА, коjима jе командовао генерал Славко Лисица, ослободиле град и циjелу општину.

У паничном бjекству, хрватски воjници су као таоце са собом повели групу заробљених цивила коjи су прошли кроз многе логоре у западноj Херцеговини, а многи од њих су завршили у злогласноj сплитскоj “Лори”.

Купрес, у коjем jе српско становништво било већинско, поново су заузеле хрватске снаге 4. новембра 1994. године, што су потврдиле и мапе из Деjтона.

 

Извор:  БИГ РАДИО срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: