fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Округли сто „Српски језик и ћирилица“: За српски језик мора се борити институционално

За српски језик мора се борити институционално, али и радити на идеји да добије надпредметни статус, истакнуто је у Андрићграду, на округлом столу „Српски језик и ћирилица“, који је окупио стручњаке из Србије, Црне Горе и Српске.

Округли сто о ћирилици Фото: РТРС
Округли сто о ћирилици Фото: РТРС

Језик и писмо су камен темељац националног идентитета, па тако и дијеле судбину народа. Угроженост српског језика и ћирилице и више је него очигледна.

– То што се дешава са српским језиком то се на планети никада нигдје није десило. Да преименовањем једног језика су настали неки силни политички језици – истиче академик Слободан Реметић.

Потребно је, кажу стручњаци, истрајати да српски језик добије надпредметни статус, а ћирилица законски и практично буде у свакодневној употреби.

– У Републици Српској почела је израда закона о језику и писму и надамо се да ће тај закон бити у највећем дијелу сагласан са законом о језику и писму у Србији, јер се ради о истом језику, истом народу и истом писму – нагласио је професор Филолошког факултета у Београду и Филозофског факултета у Источном Сарајеву Милош Ковачевић.

Најтежа ситуација је у Црној Гори, гдје је као службени језик уписан црногорски, а статус српског језика, упркос историјском континуитету, доведен до апсурда.

– Ми знамо да у Црној Гори се говори једино српски језик, без обзира како га називали и именовали, али је име српског језика потпуно готово одстрањено са јавне и државне и друштвене сцене Црне Горе – рекла је професор Филозофског факултета у Никшићу Јелица Стојановић.

Округли сто у Андрићграду дао је смјернице очувању српског језика.

– Оно што је наша обавеза и заправо је да га враћамо и да му државно не дамо да пропадне, као што је изложен врло очито пропадању и као што га многи, управо развлачећи на те политичке лингвистичке тачке, тај језик смањују вриједност – нагласио је директор Андрићевог института  Емир Кустрица.

Упозорено је и на погубност Декларације о заједничком језику, којој је циљ поништавање српског језика и затирање његовог имена.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Везане вијести:

Милана Бабић: Ћирилица је питање српског достојанства …

Матија Бећковић: Сваки окупатор је прво забрањивао ћирилицу …

Подгорица: Протест због дискриминације ћирилице | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: