fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одржан парастос жртвама „Бљеска”

Парастос жртвама хрватске акције „Бљесак”, у западној Славонији, служен је данас у цркви Светог Марка у Београду. Данас се навршавају 22 године од те акције у којој је страдало 283 Срба, од којих 55 жена и 11 деце.

Парастос жртвама из западне Славоније служен је у цркви Светог Марка у Београду (Фото Танјуг/Зоран Жестић)
Парастос жртвама из западне Славоније служен је у цркви Светог Марка у Београду (Фото Танјуг/Зоран Жестић)

Међу несталима води још 156 особа, укључујући 65 цивила, од којих је 27 жена, преноси Н1. На данашњи дан, артиљеријским нападом на Пакрац око пет сати ујутро, почела је офанзива хрватских снага на западну Славонију под називом „Бљесак”.

Неколико дана касније Хрватска је заузела цело подручје, а десетине хиљада Срба избегле су у БИХ и Србију. У последњих пет година ексхумирани су посмртни остаци 145 особа из групних и појединачних гробница, од којих је 86 идентификовано. У акцији Бљесак страдао је велики број српских цивила. Од 15.000 Срба до сада се, према подацима „Веритаса”, на подручје Западне Славоније вратило око 1.500.

Према извештају Хрватског хелсиншког одбора за људска права (ХХО), који је представљен 24. јула 2003, у акцији Бљесак припадници хрватске војске убили су укупно 83 српска цивила. Од тог броја, њих 30 убијено је у нападима на избегличке колоне, а 53 особе су убијене у својим кућама.

Према подацима Документационо-информативног центра Веритас из априла 2003, првих дана маја 1995. убијено је или нестало 283 Срба из западне Славоније.

Дан по отпочињању акције Бљесак бивши председник РСК Милан Мартић наредио је ракетирање Загреба које је трајало два дана, због чега је касније оптужен пред Хашким судом и осуђен на 35 година затвора. Снаге бивше РСК испалиле су на град 23 пројектила и тада је погинуло шест људи, а 176 особа је рањено.

Због ратних злочина почињених у акцији Бљесак и Олуја Трибунал за ратне злочине у Хагу припремао је оптужницу против тадашњег председника Хрватске Фрање Туђмана, који је преминуо преминуо 1999. године.

У априлу 2001. хашки истражитељи саслушали су бившег начелника ГС Хрватске војске Петра Стипетића, али је он након спроведене истраге ослобођен сумњи за злочине почињене током акција Медачки џеп, Бљесак и Олуја. Хашки истражитељи су, такође, саслушали више осумњичених хрватских официра, али против њих нису подигнуте оптужнице, подсећа Н1. (Фонет)

Годишњица обележена и у Градишци

ГРАДИШКА – У Градишци, у Републици Српској, данас је обележена 22. годишњица од акције хрватских оружаних снага „Бљесак”. Обележавању годишњице присуствовао је председник Републике Српске Милорад Додик који је, након полагања венца на спомен обележје, поручио да без Српске нема ни српског народа, као и да је слобода српског народа заштићена одлуком која се зове Република Српска.

Обележавање је настављено спуштањем цвећа са моста у реку Саву у знак сећања на жртве. Претходно је у Цркви Покрова Пресвете Богородице у Градишци служен парастос за страдале Србе. (Танјуг)

Петров није дошао на комеморацију

ОКУЧАНИ – Обележавање 22. годишњице акције оружаних снага Хрватске, која се у тој држави тумачи борбом за ослобађање западне Славоније, протекло је у сенци кризе актуелне владе. Комеморацији у Окучанима су, наиме, присуствовали председница Колинда Грабар Китаровић и премијер Андреј Пленковић, али не и лидер Моста Божо Петров, који је председник Хрватског сабора, а чији је долазак био најављен.

Комеморација је одржана код Средишњег крста „Спомен Парка хрватским витезовима где су положени венци за погинуле хрватске бранитеље”. На комеморацији су прочитана имена погинулих припадника хрватских оружаних снага у операцији ‘Бљесак’. У акцији је, како се наводи, учествовало 7.200 припадника војних и полицијских снага, а погинула су 42 припадника хрватске војске и полиције, а њих 162 је рањено. Српске жртве се не спомињу. (Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Београд: Парастос за Србе страдале у акцији „Бљесак“

Додик одао почаст Србима страдалим у Западној Славонији

Од убијања и протјеривања Срба Западне Славоније прошле 22 године

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: