fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одбијен предлог за рехабилитацију Тибора Киша: Није невина жртва партизана

Виши суд У Новом Саду одбио рехабилитацију Врбашанина Тибора Киша, страдалог 1944. Ема Зађва (84): Требало да одговара за смрт великог броја невиних цивила

Упорна Ема Зађва
Упорна Ема Зађва

Врбашанин Тибор Киш, некадашњи високи чиновник шећеране у Врбасу и „турањски ловац“, чију је рехабилитацију оспоравала Ема Зађва (84), некадашња Врбашанка и Сомборка, није невина жртва масовног покоља у том бачком граду 1944. године, како је то наведено у захтеву за рехабилитацију коју је тражила његова унука Магдолна Черешењеш Киш из Будимпеште.

Виши суд у Новом Саду је и у поступку поновљеном по налогу Апелационог суда, донео решење као и у претходном, да се предлог за Кишову рехабилитацију одбија. Ово решење још није постало правоснажно.

Зађва, иначе ћерка Стевана Мереија, првог Мађара кога је суд 2007. рехабилитовао као жртву одмазде с краја Другог светског рата, јавила се као сведок у поступку Кишове рехаблитације. Она тврди да Киш није убијен по доласку Руса и партизана у новембру, како се то у захтеву тврди, већ у међусобном обрачуну припадника такозваних турањских ловаца, још у септембру 1944.

– Саслушана сам после четири године упорне молбе да се уврстим међу сведоке, и да лично дам изјаву пред судом и да га прикажем у светлу какав је био – каже Зађва после поновљеног поступка. – Они који су покушали да га прикажу у бољем светлу, прали су његову биографију, како би га по неохортијевској идеологији рехабилитовали.

Ема и њен син Тибор, који јој се придружио у доказивању да Киш није жртва режима за време Другог светског рата, даље истичу да би Киш, заправо требало да буде осуђен за убиства великог броја невиних цивила између 1941-1944. године, а не да добије надгробни споменик на гробљу у Врбасу где је сахрањен.

Противница Кишове рехабилитације, даље наводе да је суду доставила исказ жене која је видела када је Киша из стана у кругу шећеране, под претњом оружјем одвео један Русин из Куцуре, такође „турањски ловац“. По изјави тог сведока, запрежним колима су отишли у атар, где је због међусобних нерашчишћених рачуна Киш мучен и убијен. У Врбасу га нико више није видео.

Давид Лошонц, адвокат породице Киш, каже да ће се жалити на решење Вишег суда, сматрајући да су успели да докажу да покојни Киш није био ратни злочинац.

– Не постоји ниједна одлука Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача, Војног суда или било ког другог органа да је Киш починио ратни злочин, нити податак да је против њега вођен било какав поступак – истиче Лошонц. – Постоји само листа са именима људи означених као извршиоци злочина, и међу њима је и Тибор Киш, али то не значи да је захтев за рехабилитацију неоснован, те сматрамо да је неспорно да је он убијен из националих и идеолошких разлога.

Аутор: Љ. Прерадовић

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: