fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одата пошта жртвама Јадовна

Парастос код Шаранове јаме
Парастос код Шаранове јаме

У јуну 1941. године у Лици је основан логор Јадовно, један од првих у НДХ. Био је то искључиво логор смрти, место свирепих убистава током другог Светског рата. И ове године потомци и поштоваоци сећају се жртава.

Планина Велебит пре 75 година била је место језивих злочина над Србима и Јеврејима. У комплексу логора Јадовно жртве су бачане у бројне крашке јаме.

„Ја сам за 20 година истраживања дошао до 32 бездане јаме, и за сваку од њих пописао колико је људи у њој побијено“, објашњава Ђуро Затезало, историчар из Карловца.

Код најпознатије Шаранове јаме одата је пошта жртвама. У Јадовну, ове године био је присутан и Младен Иванић, члан председништва БиХ.

„Мислим да је обавеза свих нас да на местима страдања народа будемо присутни, сетимо се тих људи и једноставно покажемо пуни дигнитет према жртвама“, рекао је Иванић.

„Сваке године долази све више младих људи, потомака и поштовалаца жртава. На тај начин показујемо да нисмо заборавили, да не желимо да заборавимо тај део наше личне, породичне и националне историје“, каже Душан Басташић, председник удружења „Јадовно“.

У једну од велебитских јама бачен је и некадашњи митрополит горњокарловачки Сава Трлајић.

Колона са часним крстом ишла је од његове куће у Војводини, па до места где је страдао.

„Ми радимо наш посао да сачувамо успомену на све жртве Јадовна 1941. године и да на достојан начин обележимо сва стратишта којих овде итекако има“ истиче Борис Беговић, потомак страдалих у Јадовну.

Хиљаде и хиљаде људи страдало је у комплексу логора Јадовно за само неколико месеци, све док Италијани нису у августу одлучили да угасе логор.

Извор: РТС

Везане вијести:

Годишњица страдања у Јадовну

Иванић: Присуством на мјестима страдања исказати поштовање према жртвама

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: