U Doboju su danas, povodom obilježavanja Dana grada – Vidovdana, položeni vijenci na spomenicima civilnim žrtvama rata i borcima poginulim u odbrambeno-otadžbinskom ratu, tokom Drugog svjetskog rata, te žrtvama dobojskog logora stradalim u Prvom svjetskom ratu.
Predsjednik Skupštine grada Murvet Bajraktarević je, nakon polaganja vijenca kod spomenika civilnim žrtvama rata od 1992. do 1995. godine, poručio da stradali civili moraju biti opomena i putokaz svima da se zaboravi ono što je bilo i okrene boljem sutra, kako bi se zadržali na ovim prostorima i gradili ovaj grad i zemlju.
Zamjenik gradonačelnika Doboja Nebojša Marić je, nakon polaganja vijenaca poginulim borcima u odbrambeno-otadžbinskom ratu u spomen-sobi gradske boračke organizacije, čestitao građanima Dan grada.
Predstavnici Gradske uprave, Skupštine grada Doboja i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nikola Gavrić položili su vijence i na spomen obilježje poginulim borcima NOR-a u Parku narodnih heroja, kod spomenika „Dobojski logor 1915-1917“ na platou kod željezničke stanice, te u Spomen-kosturnici dobojskim logorašima kod Hrama Svetih apostola Petra i Pavla.
Iz Arhijerejskog namjesništva dobojskoj najavili su da će, povodom Vidovdana, u 18.00 časova biti organizovana vidovdanska litija ulicama grada.
Prema podacima Gradske uprave u Doboju, u odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo 99 civila, a 390 ih je ranjeno.
U Doboju je u minulom ratu poginulo 1.700 ljudi, podaci su dobojske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Prema podacima dobojskog Udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog pokreta, u Drugom svjetskom ratu poginulo je 650 boraca sa dobojskog područja.
U dobojski logor je tokom Prvog svjetskog rata interniran 45.791 Srbin,među kojima 17.000 žena i djece, a ubijeno je 12.000 Srba.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Dobojski logor je prvo organizovano masovno stratište Evrope …