fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одата пошта херојима устанка у Варшавском гету

Звук сирена и звона на црквама у Варшави зауставили су у подне пољску престоницу у одавају пошти херојима устанка у Варшавском гету, на 75. годишњицу побуне када је око 1.500 младих Јевреја с оружјем у руци устало против немачких војника који су дошли да ликвидирају последњих 56.000 Јевреја и одвезу их у сигурну смрт у гасним коморама.

Фото: АП
Фото: АП

Председник Пољске Анџеј Дуда на централној комеморацији уз присуство пољског државног врха упозорио је присутне званице и Варшављане да погледају око себе и примете да нема ниједне предратне зграде око Споменика херојима гета, јер су окупационе немачке власти намеравале, не само да затру и побију све европске Јевреје, већ и да униште сваку зграду, свако сећање на њих.

„Да ли је тај устанак имао војне циљеве, да ли су хтели нешто конкретно, да ли су хтели победу? Не. То је био устанак људи који су сачували достојанство и решили да га сачувају до краја, да умру с оружјем у руци. Они нису желели да преживе. Поносно су устали да покажу Немцима да Јевреји неће дозволити да их тако лако поразе, да ће то коштати и немачких живота“, казао је пред Спомеником херојима гета пољски председник Дуда.

Пољски председник рекао је да је неравноправна борба Јевреја у Варшавском гету скоро месец дана од 19. априла до 16. маја истовремено била и борба за Пољску и да су они и за Пољаке хероји пред чијим јунаштвом мора да се погне глава.

„Погинули су јер им је била таква судбина, борећи се за достојанство и слободу а према нашем осећају борећи се и за Пољску, јер су били грађани Пољске“, рекао је Дуда и подсетио да су устаници на згради свог седишта дигли две заставе, плаво-белу и националну црвено-белу пољску двобојку.

Председник је рекао да је пољска влада у егзилу апеловала на западне савезнике да помогну устаницима и Пољацима који су под немачком репресијом помагали прогоњеним Јеврејима као својој сабраћи, али да апели нису услишени.

„Убеђен сам да онај који данас говори да су пољска држава или Пољаци суодговорни за Холокауст и нацистичке злочине током окупације рањава осећања не само Пољака него и Јевреја, грађана Пољске. Не само зато што је то клевета, већ зато што расплињава одговорност убица – немачких фашиста“, казао је Дуда.

Председник Светског Јеврејског конгреса Роналд Лодер рекао је да би споменик устаницима требало да буде већи, да буде и национални пољски и да сви млади људи из Пољске дођу пред споменик да сазнају шта се ту пре 75. године одиграло.

„Суочени с таквим злом, да ли би ви имали ту храброст, да ли би је имао било ко од нас? То је против људске природе борити се против тако велике армије без шанси да се изађе жив. Устаници у гету су то учинили. Као Јевреји у Масади пре 2.000 година против Римљана. Неко је казао доста, одлучили су да се боре, одбили су да као овце иду у смрт“, казао је Лодер.

И Лодер је, као и амбасадорка Израела у Варшави Ана Азари, приметио да се овог пута обележавају две годишњице – 75. годишњица Устанка у Варшавском гету и 70. годишњица настанка Израела и да је за осниваче Израела и даља покољења младих Јевреја вечна инспирација јуначки чин варшавских јеврејских устаника.

„Морамо да се сконцентришемо на ономе што нас спаја, на заједничкој историји, везама, вредностима и истини. Потребно нам је као никада до сада – Јевреји, Пољаци, Американци, сви слободни људи морају да устану заједно, да се уверимо да наша деца и наши унуци никада неће доживети те страхоте какве су се одиграле пре 75 година“, казао је Лодер.

Устанак у гету избио је 19. априла 1943. године да спречи Хитлерову Немачку да ликвидира Варшавски гето а преостале Јевреје одвезе у сигурну смрт у логорима Треблинка, Аушвиц и Мајданек.

Немачке војнике дочекало је око 1.500 слабо наоружаних устаника који су скоро месец дана успевали да пружају отпор тенковима, артиљерији и трупама од око 2.000 војника Вермахта, трупа СС и помоћних украјинских, литванских и летонских јединица.

У тренутку избијања устанка у гету се налазило око 56.000 Јевреја, пошто је око 20.000 успело тајно да се пребаци на „аријску“ страну Варшаве. Током борби погинуло је око 6.000 житеља гета, 7.000 су убили немачки војници, исто толико одвукли у Треблинку, док је преосталих око 36.000 Јевреја завршило у Аушвицу и Мајданеку.

Током борби погинули су готово сви устаници, док се неколико десетина устаника спасило прешавши тајним тунелима и каналима на пољску страну града.

Немци су после гушења устанка 16. маја 1943. године дигли у ваздух у знак одмазде Велику сингагоу.

Извор: Радио Слободна Европа

Везане вијести:

Израел се сећа погинулих и обележава годишњицу независности

Дан сјећања на жртве Холокауста у Израелу (ФОТО) | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: