Полагањем вијенаца у маузолеју-спомен костурници данас је одата почаст страдалим Србима у Првом свјетском рату у логору Јиндриховице у Чешкој Републици, гдје се налазе тијела 7.100 Срба и 189 Руса.
Државна делегација Србије одала је почаст страдалим Србима у Јиндриховицама, гдје је у Првом свјетском рату био највећи логор, не само у Чешкој, већ на територији цијеле Аустро-Угарске, кроз који је од 1914. до 1918. прошло више од 40.000 људи.
Чувар костурнице Дејан Ранђеловић, који живи у Карловим Варима, већ 27 година брине о том мјесту и напомиње да је у Јиндриховицама страдало 7.100 Срба, док на Зејтинлику у Грчкој лежи око 5.000 српских душа.
„Највише је у логору било Срба, поред Руса и Италијана“, каже Ранђеловић, наводећи да је сваког дана умирало око 40 људи, пренијели су београдски медији.
Он истиче да су једино међу Србима били и цивили, те да је најстарији цивил који је страдао на том мјесту православни свештеник од 92 године, а најмлађи -његов унук од осам година.
Има података, објашњава Ранђеловић, да је у логору било и жена и каже да је у Јиндриховицама умрло око 2.500 људи, а да су остали донесени са мањих гробаља и мањих логора са територије западне и источне Чешке.
Осим Срба, који су највише страдали, у том логору смрт је нашло и 1.300 Италијана и око 230 Руса, а како је навео, заробљеници су највише умирали од исцрпљености, глади, болести, пјегавог тифуса, туберкулозе и зими од смрзавања.
„Логор у Јиндриховицама, и уопште логори у Првом светском рату, нису били они класични логори какве знамо из филмова, из Другог светског рата у нацистичкој Немачкој. Није било гасних комора, али је страдања ипак било“, каже чувар спомен костурнице.
Ранђеловић каже да су Аустријанци за сваког заробљеника уписали одакле је био, како се зове, када је рођен, умро, које је био вјероисповијести, а, према његовим ријечима, интересантно је да је ту било доста муслимана из Новог Пазара који су се изјашњавали као Срби.
Делегацију Србије предводио је помоћник министра рада Милан Поповић, а присуствовали су и студенти Криминалистичко-полицијске академије из Београда, представници Војске Србије, кадети Полицијске академије из Бањалуке, представници Републичког завода за заштиту споменика, представници Удружења бораца рата „Покрет за југ“ из Лебана, као и дјеца из двије основне школе из тог града.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Заборављени српски маузолеј: Јиндриховице | Јадовно 1941.