Актуелна годишњица Првог светског рата, коју ће свет обележавати до 2018, прилика је да се подсетимо најважнијих места у иностранству на којима су сахрањивани српски војници. На некима од најпознатијих почивалишта, попут Маутхаузена у Аустрији, солунског Зејтинлика и грчких острва Крф и Видо или Кајмакчалана у Македонији, почаст су одали и званичници наше земље.
Поменути меморијали су, међутим, само делић баштине која обухвата више од 500 локација у 40 држава света, где су покопани војници из балканских ратова и оба светска рата. Тако казују подаци из пописа који је за пројекат „Баштина ратника” сачинио историчар Дејан Ристић, оснивач службе за заштиту војних меморијала и места страдања при Министарству рада и социјалне политике.
На основу његових сазнања и података, нека од тих гробаља и спомен-костурница, која су можда мање позната јавности, биће представљена у досијеу који је пред читаоцима.
Само у Првом светском рату Србија је изгубила трећину становништва. Тај број још је већи уколико се додају и страдали у оба балканска рата. Бројне окршаје између 1912. и 1918. српски војници водили су на подручјима данашњих суседних држава, где су страдали услед смртног рањавања у биткама, али и оболевања или исцрпљености при проласку кроз неприступачне терене. Њихови гробови расути су у данашњој Македонији, Румунији, Хрватској и Албанији.
Нека од тих почивалишта су мање позната јавности, а на некима, осим српских војника из балканских ратова и Првог светског рата, заједно су сахрањени и југословенски партизани, па и црвеноармејци.
Масовна страдања у Македонији
Процене говоре да је на подручју Македоније сахрањено између 8.000 и 10.000 српских војника. Неке од њихових вечних кућа, нажалост, деценијама су запуштене, попут спомен-костурнице на Зебрњаку. Некада најмонументалније српско обележје у овој земљи, грађено је од 1934. до 1937. у част победе Срба у Кумановској бици. Ово архитектонско ремек-дело, рад Момира Коруновића, садржало је капелу с костурницом и кулом висине 48,5 метара. Унутрашњост крипте и капеле осликао је Живорад Настасијевић. У Другом светском рату споменик су порушиле бугарске трупе. Кула је тада потпуно уништена, а остаци капеле и костурнице су очувани, али с великим оштећењима.
Још трагичнију судбину доживела су два локалитета у Штипу – Каленица и Сењак, на којима су некада била војничка гробља где је почивало више хиљада бораца. Та почивалишта су у толикој мери запуштена да се у евиденцији Министарства рада воде под ознаком „не постоји”. И њих су срушили Бугари у Другом светском рату. Том приликом на Каленици је страдала капела с костурницом по пројекту Ивана Мештровића и с фрескописом Крсте Хегедушића. Уместо сећања на страдале у борбама на Брегалници, Овчем, Јежевом и Калиматском пољу у Другом балканском рату, данас је на овом месту метеоролошка станица. Што се Сењака тиче, на локацији меморијала подигнутог 1931. налази се пијаца.
Од очуваних меморијала издваја се спомен-капела у Удову код Валандова, такође по нацрту Момира Коруновића. Подигнута 1934. у националном архитектонском стилу средњовековних богомоља рашке и српско-византијске школе, посвећена је жртвама Валандовског покоља, на Велики петак 1915. године. Те ноћи бугарске трупе су прешле границу и изненада напале српску јединицу у Удову, иако Србија тада није била у рату с Бугарском, убивши 261 војника. У темељима капеле похрањено је 27 сандука с посмртним остацима настрадалих код Валандова, али и у потоњим борбама у Првом светском рату.
Монументална Међедија и гробови без ознака
Значајна места сећања за Србе налазе се у Румунији. Најмонументалнији меморијал у овој земљи је спомен-костурница у Међедији, где почивају остаци припадника Прве српске добровољачке дивизије, који су се 1916. борили у бици за Добруџу. Саграђена је у облику пирамиде, од белог венчачког мермера, а откривена 1926. у присуству југословенског краља Александра Првог и његове супруге краљице Марије. Прошле године су је обишли српски званичници поводом стогодишњице борби на фронту код Добруџе.
Још један меморијал је градско гробље у Араду, на којем је и парцела с припадницима српске војске страдалим у току интернације у аустроугарском логору у арадској тврђави. У спомен-костурници, коју су 1932. године подигли Јанко Михајловић, његова супруга Савета и син Радивоје, почива око 400 војника. Имена неких међу њима исписана су на две оближње спомен-плоче. Иначе, под зидинама тврђаве у Араду почива више од 4.000 српских војника који су се у интернацији нашли између 1914. и 1918, о чему сведочи само спомен-плоча на главној капији која се, међутим, налази на супротном крају утврђења.
Гробље у румунском месту Лугож садржи парцелу на којој, према архиви Министарства рада, почива 17 војника српског порекла – по свој прилици чланова локалне српске заједнице страдалих као припадници румунских трупа.
Храм који је васкрснуо
Спомен-црква с костурницом српског православног манастира Успења Пресвете Богородице код Даља по много чему је јединствен војни меморијал. Осим што је на тлу данашње Хрватске, у њој заједно почивају борци из оба светска рата.
Тада су и пронађени посмртни остаци српских, југословенских и совјетских ратника страдалих у борбама за ослобођење у Првом и Другом светском рату. Пошто су тада и сахрањени, црква добија статус костурнице. Манастирски комплекс је првобитно подигнут 1738. у току Друге велике сеобе Срба предвођених патријархом Арсенијем Четвртим.
Заједничко почивалиште
Албанија је постала својеврсни синоним за страдања припадника српске војске и избеглог живља у току повлачења у зимским и пролећним месецима 1915. и 1916. године. Као последица стратешког премештања трупа и принудне миграције дела становништва, на подручју Албаније настао је већи број српских војних гробаља.
Та почивалишта се, између осталог, налазе у Тирани, Скадру, Драчу, Љешу, Корчи, Каваји, Арти и Валони. Занимљиво је да, иако на већини поменутих некропола почивају припадници српске војске из Првог светског рата, на гробљима у Тирани, Скадру, Корчи и Валони уз њих су сахрањени и југословенски партизани убијени у фашистичким логорима у Албанији.
Аутор: Димитрије Буквић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Иван Стоилковић: Како од заборава чувамо споменик на Зебрњаку