fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Obilježeno 76 godina od ubistva 54 Srba u Bijelom Potoku

Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na spomen-obilježje u banjalučkom naselju Bijeli Potok danas je obilježeno 76 godina od stradanja 54 Srba iz tog mjesta, koje su ubile ustaše u Drugom svjetskom ratu.

 Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na spomen-obilježje u banjalučkom naselju Bijeli Potok, danas je obilježeno 76 godina od stradanja 54 Srba iz tog mjesta, koje su ubile ustaše u Drugom svjetskom ratu.
Bijeli Potok – parastos  Foto: SRNA

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, koji je položio vijenac na spomen-obilježje stradalima, rekao je da Bijeli Potok nije zaobišlo divljanje ustaša u kome je u jednom danu ubijeno 54 srpskih civila.

„Odgovorni koji 1945. godine nisu kažnjeni za ove zločine, ponovili su iste devedesetih godina prošlog vijeka. Ipak, mi smo se u posljednjem odbrambeno-otadžbinskom ratu organizovali i uspješno odbranili Srpsku“, rekao je Savanović novinarima.

On je dodao da je Srpska stvorena i zahvaljujući svim srpskim žrtvama i borbi za slobodu kroz vijekove.

„Ona je uslov našeg biološkog opstanka na ovim prostorima. Potrebno nam je jedinstvo i ekonomski razvoj kako bismo na njenom jačanju radili i kako bi Republika i Srbi bili sigurni“, rekao je Savanović.

On je dodao da još nije završen projekat iz 19. vijeka, prema kojem je Srbe zapadno od Drine potrebno pobiti, raseliti i pokrstiti.

„Nezavisna Država Hrvatska bila je alat tog projekta i u toj zločinačkoj tvorevini pokršteno je 240.000 Srba iz pravoslavne u rimokatoličku vjeru“, podsjetio je Savanović.

Predsjednik Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora Bijeli Potok Branko Milinković istakao je da je njegova porodica najviše stradala u tom pokolju, te da su ustaše tada odsjekle glavu njegovom bratu.

„Ovdje su stradali civili, žene i djeca, a zločin su počinile naše komšije Hrvati iz naselja Debeljaci koji su bili u ustašama. Danas je dao Bog da o ovom zločinu govorimo javno i imamo spomen-obilježje, na čemu zahvaljujemo gradu Banjaluka, predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku i SUBNOR-u“, rekao je Milinković.

Potomak stradalih u Bijelom Potoku Braco Adamović istakao je da se u tom mjestu dogodio strašan ustaški zločin o kome se nije govorilo u bivšoj Jugoslaviji.

„Ovdje se prisjećamo šta se dogodilo s ciljem da to ne zaboravimo kako nam se ne bi ponovilo“, rekao je Adamović, dodajući da je za ovaj zločin odgovaralo samo troje ustaških koljača.

Vijence na spomen-obilježje položili su i izaslanik predsjednika Srpske Goran Džajić, predstavnici Boračke organizacije i SUBNOR-a Banjaluka, Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora Bijeli Potok i drugi.

Obilježavanju su prisustvovali brojni građani Banjaluke i više od 30 potomaka žrtava.

Parastos je služen u organizaciji Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora 1941-1945. za brigu o spomen-kompleksu Bijeli Potok-Banjaluka.

Ustaše su na pravoslavni Vaskrs, 5. aprila 1942. godine, mučki ubile 54 mještanina banjalučkog naselja Bijeli Potok, a najviše su stradale porodice Vujasinović, Bogojević, Milinković, Ćurlić i Adamović.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Jedno svjedočanstvo o pokolju Srba u Bijelom Potoku kod Banjaluke na Vaskrs 1942. godine

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: