fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежено 26 година од хрватске агресије

У Броду је данас обиљежено 26 година од агресије хрватске војске на ову општину.

Парастос поводом обиљежавања 26 година од агресије хрватске војске на ову општину служио је свештеник Јово Бановић, а вијенце испред Спомен-обиљежја за 48 погинулих бораца и цивилних жртава рата положиле су породице погинулих бораца и цивилних жртава, делегација општинске Борачке организације Брод и Мјесног одбора Борачке организације Бродско поље 1.
Брод – парастос Фото: СРНА

Тим поводом испред Спомен-обиљежја у Бродском пољу један служен је парастос погинулим борцима одбрамбено-отаџбинског рата, а потом су положени вијенци.

Предсједник Предсједништва Борачке организације општине Брод Зоран Видић рекао је да је 3. март 1992. године у историји ове локалне заједнице уписан као дан када су Срби били изложени отвореној агресији регуларне Хрватске војске, чиме је почео рат у БиХ.

Видић је истакао да су регуларне снаге Хрватске имале подршку паравојних формација из Хрватске, али и помоћ од оружаних паравојних формација Хрвата и муслимана из тадашњег Босанског Брода.

„Мост преко ријеке Саве је био затворен и на њему стајао је натпис `затворен мост за Србе и псе`. Мост је тада носио званично име `Мост братства и јединства`“, рекао је Видић.

Он је подсјетио да је на данашњи дан у послијеподневним часовима преко моста на ријеци Сави прешао велик број наоружаних хрватских војника са тешким наоружањем.

„Напад је почео на српско становништво на главном путу Босански Брод -Дервента, односно у Стадионској улици, када су хрватско-муслиманске војне снаге, заједно са 108. Бригадом Збора народне гарде Хрватске заузеле центар града“, навео је Видић.

Он каже да постоје живи свједоци и учесници догађаја, као и сачувани архивски снимци.

„Након 3. марта 1992. године, Брод је окупиран, народ протјеран, формирани су логори, а Срби који нису успјели напустити општину су убијани и мучени“, рекао је Видић.

Напад на општину Брод 3. марта био је само увод за најстрашније и најсвирепије злочине који су се тог мјесеца десили на подручју ове општине.

Чланови породица Мартић и Дујанић убијени су 25. марта 1992. године у Броду, а већ сутрадан, 26. марта, догодио се покољ у Сијековцу.

Припадници регуларне Војске Хрватске, заједно са паравојним хрватско-муслиманским јединицама из БиХ и Хрватске, 26. марта 1992. године у Сијековцу су убили девет српских цивила, а наредних дана убијено је још 37 Срба из овог приградског насеља.

Најмлађа жртва имала је 17, а најстарија 72 године. Током 1992. године у Сијековцу је убијено 46 српских цивила, наводи се у документима Борачке организације Брод.

Окупација хрватских снага прекинута је 7. октобра 1992. године, када је генерал Славко Лисица пажљиво осмишљеном војном акцијом ослободио подручје општине Брод.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сијековац: Злочин без казне | Јадовно 1941.

Сјећање на Србе убијене у Сијековцу (ВИДЕО/ФОТО) | Јадовно …

Хрватске јединице у Посавини убиле 3.684 српска цивила и отвориле 54 логора

Брод – Парастос за 48 погинулих српских бораца

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: