Парастосом, полагањем вијенаца и паљењем свијећа на Глођанском брду код Зворника данас је обиљежено 25 године од страдања 126 бораца Војске Републике Српске, које су 6. новембра 1992. године убили припадници такозване Армије БиХ.
Помен је служио протојереј ставрофор Видоје Лукић са свештенством.
Вијенце су положили породице погинулих бораца, припадници Трећег пјешадијског пука Војске Републике Српске, Полицијске управе Зворник, градске и општинске власти Зворника и Шековића, те потпредсједник Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Републике Српске Нико Кисић, представници борачких организација Зворника и Шековића, ратних војних инвалида, посланици у Народној скупштини Републике Српске и представничком дому БиХ…
Кисић је рекао да ниједан злочин почињен над српским војницима и цивилима није процесуиран, те да та чињеница иритира борачке организације и цјелокупан српски народ.
Он је подсјетио на неке од злочина почињене над српским народом у Сијековцу, Казанима, Чемерну код Илијаша, на злочине над припадницима бивше ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву и Тузланској колони, те злочине које је починио Атиф Дудаковић.
Кисић је констатовао да Суд и Тужилаштво БиХ не процесуирају ратне злочине над српским народом, док истовремено те исте правосудне институције осуђују српске борце и цивиле који нису ни били на мјесту догађаја.
Истичући да је у Подрињу, око Братунца, Сребренице и других мјеста убијено 3.500 српских бораца и цивила, Кисић је нагласио да је Суд БиХ ослободио Насера Орића, човјека за којег Тужилаштво посједује доказе о његовим злочинима.
„Иако постоје аудио и видео записи о злочинима у Доборовљачкој и Тузланској колони, као и о Атифу Дудаковићу, команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ, као докази о страшним злочинима над српским војницима, Суд и Тужилаштво не ради ништа, а осумњичени се слободно шетају, док су српски борци осуђени на хиљадугодишње казне“, нагласио је Кисић.
Он је рекао новинарима да из тих разлога Организација породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Републике Српске не признаје Суд и Тужилаштво БиХ, који су наметнути српском народу и раде против српског народа.
Предсједник Градске организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Зворник Стака Петровић рекла је да се већ 25 година говори да неко треба да одговара, али се ни данас не зна зашто не одговарају за те злочине и ко их штити.
„Тражимо да се покрену за питања и да одговарају они који су починили злочине над Србима, међу којима је и овај на Глођанском брду“, рекла је Петровићева и додала да се још тражи осам несталих војника, од којих је пет из Зворничке и три из Шековачке бригаде.
Поубијани и нестали борци на Глођанском брду били су припадници Зворничке и Шековачке бригаде Војске Републике Српске.
На Глођанском брду, на мјесту страдања српске војске, три пута је постављана спомен плоча са натписом: „Овдје је убијено 126 бораца Војске Републике Српске“, али су их, након постављања, сваки пут непозната лица поразбијала.
Претпрошле године на овом мјесту поново је подигнуто спомен-обиљежје у знак сјећања на убијене борце Војске Републике Српске.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Обиљежене 24 године од убиства 126 српских бораца | Јадовно …