arrow up

Подијелите вијест:

Обиљежено 25 година од формирања Прве мајевичке бригаде

У Угљевику је данас обиљежено 25 година од формирања Прве мајевичке бригаде Војске Републике Српске /ВРС/.

У Угљевику је данас обиљежено 25 година од формирања Прве мајевичке бригаде Војске Републике Српске /ВРС/
Угљевик – парастос Фото: СРНА

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић је, након одавања поште погинулим борцима подмајевичког и мајевичког краја, одао захвалност свим припадницима Прве мајевичке бригаде ВРС на огромном доприносу који су дали на стварању Републике Српске.

“Сваки овакав дан је прилика да одамо дужну пошту погинулим саборцима који су дали највише што се могло дати за стварање Републике Српске, одбрану слободе и територије српског народа”, рекао је Савчић и додао да је ово прилика да се осврну у каквим условима данас живе и раде породице погинулих, ратни војни инвалиди и демобилисани борци.

Он је рекао новинарима да је Прва мајевичка бригада једна у низу јединица ВРС која је дала огроман допринос у стварању Републике Српске.

Начелник општине Угљевик Василије Перић рекао је да је Прва мајевичка бригада једна од најзаслужнијих за опстанак српског народа ових простора.

“Данас посебно изражавамо поштовање онима који су дали животе за стварање Републике Српске, заједно смо са њиховим очевима, мајкама, дјецом, а надахнути идеалима за који су се они жртвовали да боље и квалитетније развијамо наш Угљевик и нашу Републику Српску”, рекао је Перић.

Предсједник Борачке организације Угљевик Јован Маринковић истакао је да је Прва мајевичка бригада значила “живот” на овим просторима.

“Кроз бригаду је прошло 3.000 бораца, 301 је погинуо, а 648 их је рањено. Прва мајевичка бригада је бранила српски народ и територију на којој он живи”, рекао је Маринковић.

За борце погинуле у одбрамбено-отаџбинском рату данас је служен помен-парастос код централног спомен-обиљежја у Угљевику. Потом је одржана Свечана академија и изложба ратних фотографија у Центру за културу “Филип Вишњић”.

Вијенце на спомен-обиљежје палим борцима положили су представници општине Угљевик, Борачке организације, Специјалне јединице “Пантери” из Бијељине, политичких странака, чланови породица, родбина, саборци и пријатељи.

На Свечаној академији додијељене су награде за најбољи литерарни рад средњошколаца о теми “И мој отац, брат, стриц је учесник отаџбинског рата”.

Прво мјесто освојио је Душан Јовичић, Госпа Мићић друго, а Бобан Којић треће мјесто.

Присутни су након Свечане академије погледали изложбу ратних фотографија Прве мајевичке бригаде.

 

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обиљежено 25 година од настанка „Мандиних лавова“ | Јадовно …

Обиљежене 24 године од погибије Милана Јовића | Јадовно 1941.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Резиме

Без обзира на евентуална реаговања на ову књигу, аутор констатује једну трагичну чи­ње­ницу

Василије Каран

Бања Лука Казује: Корачао сам у колони која је водила у Јасе­но­вац. Колона

Бранко Граонић

Рођен 23. новембра 1939. године у селу Велика Жуљевица, Босански Нови Казује: Рођен

Даница Праштало

Рођена 14. марта 1933. године у селу Агинци, Босанска Дубица Свједочи: Давне 1933.

Милош Ћирић

Рођен 9. априла 1937. године у Горњим Подградцима, Босанска Градишка Пише: Моја сјећања

Ђуро Саватић

Рођен 6. маја 1927. године, Старчевица, Бањалука Казује: Отац Тодор, рођен 1902. године.

Томо Лучић

Рођен 1. марта 1931. године у селу Бистрица, општина Жепче Казује: Моји родитељи

Зорка Делић-Скиба

Рођена 1937. године у селу Крухарима, општина Сански Мост Свједочи: Рођена сам 27.

Гојко Ловрић

Рођен 1934. године у селу Клековци, Босанска Дубица, професор Свједочи: Ову истиниту и

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​