fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Oбиљежено 25 година од формирања фочанских бригада

Борачка организација Фоче обиљежила је данас 25 година од формирања фочанских бригада Војске Републике Српске.

 На централном споменику служен помен погинулим и преминулим борцима фочанских бригада, те положено цвијеће и прислужене свијеће
Дан фочанске бригаде – помен Фото: СРНА

На свечаној академији у Градском позоришту истакнуто је да су 8. априла Срби у Фочи били приморани да се оружано супротставе покушају наоружаних муслиманских група да овладају градом.

Један од ратних команданата Миленко Племић нагласио је да је рат у Фочи почео нападом „зелених беретки“ на брдо Ћеловину изнад Фоче.

„Догађаји из два свјетска рата опаметили су Србе и овога пута нису били неспремни као некада народ Козаре, Пребиловаца или Корита. Напад `зелених беретки` лако је одбијен, а истога дана увече муслимани су запалили неколико српских кућа у Доњем Пољу“, навео је Племић.

Он каже да је тада брзо успостављен српски кризни штаб који је организовао војне јединице и обезбиједио долазак Српске гарде чија је помоћ била пресудна у ослобађању града.

„Град је ослобођен за само девет дана, односно 17. априла, када су наше јединице протјерале бојовнике из њиховог главног упоришта, Доњег Поља, према Горажду“, рекао је Племић.

Он је подсјетио на ратни пут српских јединица из Фоче, које су морале да обезбјеђују дугу линију фронта јер је општина Фоча територијално била једна од највећих у БиХ, па су се непријатељске јединице често убацивале у дубину територије, чинећи злочине над цивилним становништвом, а најтеже су прошле мјесне заједнице Јошаница и Јабука.

Племић је говорио и о побједи фочанских бораца на Прељући, Стоцу, Кацељу, Зебиној шуми у општини Фоча, те ван општине – на Рогоју, Трнову, Игману, и бројним котама на Трескавици.

„Све су то крвава бојишта која су имала своје јунаке, од којих многи нису живи. Можемо рећи да је Фочанска бригада урадила много – ослободила Фочу и узидала је у темеље Републике Српске, издржала жестоке офанзиве, одбранила становништво и територију све до потписа мира, притицала у помоћ браћи кад год је затребало, од Чајнича, Трнова, Невесиња, Олова, па до Грахова и на крају издржала агресорско НАТО бомбардовање“, додао је Племић.

На академији су уручена признања истакнутим борцима и постхумна признања члановима породица погинулих бораца.

Вујана Живановић примила је постхумно признање за свог сина Славомира Живановића Жутог, једног од највећих српских јунака из протеклог рата.

„Са ратишта из Хрватске ми се вратио са 17 рана, добио је и одликовање од Ратка Младића. Живио је у Београду, није ни морао долазити у Фочу, али кад сам му рекла да не долази, он је рекао да и 20 глава има, сваку би за Фочу дао“, присјетила се Вујана.

У оквиру обиљежавања Дана фочанских бригада и 25 година од почетка рата у Фочи, у Музеју Старе Херцеговине отворена је изложба „Фоча у одбрамбено-отаџбинском рату“, која из српске перспективе сагледава ратне страхоте од 1992. до 1995. године.

Претходно је на централном споменику служен помен погинулим и преминулим борцима фочанских бригада, те положено цвијеће и прислужене свијеће.

Према подацима једног од ратних команданата Новака Паприце, који је учествовао у изради монографије погинулих бораца, у рату је у борби погинуло 319 фочанских војника.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Фоча- Обиљежене 23 године од погибије 11 бораца у Кратинама

Фоча: Годишњица формирања Деветог одреда Специјалне …

Злочин у Јабуци 24 године послије – чека се да свједоци помру …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: