У спомен-капели у Буквику код Брчког данас је служен парастос за покој душа 68 становника буквичког краја које су на данашњи дан прије 24 године на кућном прагу за мање од 24 часа мучки усмртили припадници паравојних хрватско-муслиманских јединица.
„Њихове жртве имају смисао само уколико у слози, љубави, снази и јединству сачувамо оно што су они дали у рату. Они су својом крвљу запечатили границе наше земље – Републике Српске“, рекао је протонамјесник Никола Лукић.
Члан Управног одбора Мјесне заједнице Буквик Слободан Мијатовић рекао је да ни послије 24 године шесторо људи из овог краја још није пронађено.
„Жалосно је да нико из командног кадра тадашње 108. бригаде ХВО није осуђен по основу командне одговорности за овај злочин. За пола дана побијено је 60 људи. Имао сам 1992. године 18 година када ме је у затвору испитивао данашњи јавни тужилац дистрикта Брчко Зекерија Мујкановић. Није мало оних који знају и ко је и по чијем налогу извршио злодјела“, рекао је Мијатовић новинарима.
Он је подсјетио да је у шест села прије рата у буквичкој регији живјело око 2.700 становника у 530 домаћинстава, као и да су њихове куће и сва материјална добра опљачкана или уништена.
„Правде и даље нема за страдале Србе у буквичкој регији тог крвавог 14. септембра 1992. године. Изгубили смо сваку наду да ће Тужилаштво дистрикта да уради свој посао“, рекао је новинарима прије почетка парастоса у Буквику предсједник Борачке организације у Брчком Живан Илић.
Буквичанин Перо Јовић је тог кобног 14. септембра остао без сина јединца Данка /1966/, што му је саопштено у логору у Горњем Рахићу гдје је био заточен са многим комшијама.
„Нажалост, за злочине још нико није одговарао. Много је екстремиста који су послије рата добили позиције у локалној власти, у правосудним институцијама… Правде нема, нити ће је бити“, огорчен је Јовић.
Парастосу су присуствовали и представници Удружења за друштвена истраживања и комуникације /УДИК/ који су положили вијенац у спомен-капели.
„Сматрам да у Брчком према овом злочину постоји политика порицања и политика заборава, односно одређена жеља за малверзацијом. Ни послије 24 године још није обзнањено ко је налогодавац и ко је крив за страдање више од 60 људи овог краја“, рекао је координатор УДИК-а Един Канка Ћудић.
Након парастоса, којем су присуствовали бројни становници Буквика и околних села, као и представнци Срба у брчанској законодавној и извршној власти, цвијеће и вијенце у спомен-капели положили су представници Мјесне заједнице Буквик, чланови породица погинулих, представници удружења која окупљају борачке категорије, ратне војне инвалиде, нестале и заробљене, као и чланови руководстава српских политичких партија у Брчком.
Прије парастоса у Буквику, буквичким страдалницима помен за покој њихових душа служен је и у гробљанској капели посвећеној Светом Николи на Градском православном гробљу у брчанском кварту Српска Варош, гдје почива неколицина њих.
Извор: СРНА
Везане вијести:
узалудна су негирања ратних злочина над буквичким србима