У Грачаници је данас у присуству тридесетак чланова породица несталих и киднапованих Срба са Космета обиљежен Међународни дан несталих и поручено да родбина неће одустати од захтјева да пред лице правде буду изведени злочинци који су убили и киднаповали више од 1.000 Срба на Косову и Метохији.
„Постоје датуми у календарима који су посвећени успесима људи, али постоји и 30. август који се на планети Земљи обележава као дан убијених и несталих“, нагласио је у име Удружења несталих и киднапованих Срба Милорад Трифуновић и истакао да је из године у годину све мање оних који саосјећају са породицама убијених и несталих.
Многи родитељи су потрагу за истином, како каже Трифуновић, платили својим животима, не дочекавши да сазнају име убица њихових најмилијих.
„Жртва је жртва и тражимо да се расветли судбина свих несталих и киднапованих, без обзира на националну припадност“, рекао је Трифуновић и додао да породице ових Срба по ко зна који пут траже од надлежних да изврше претрагу локација на којима су, према њиховим сазнањима, сахрањени посмртни остаци киднапованих.
„Било где да Албанци покажу прстом, макар то било и у порти Храма Христа Спаса у Приштини, има да се копа, али тамо где постоје сведоци о масовним гробницама убијених Срба, тамо се већ пет година не сме прићи“, каже Трифуновић.
На злогласну „Жуту кућу“, како је рекао Трифуновић, нису показали Срби, већ бивши главни тужилац Хашког трибунала Карла дел Понте, која се позива на осам свједока.
„Међутим, ове тврдње, плашим се, биће одбачене због нестанка и умирања сведока“, упозорио је Трифуновић.
Предсједник Удружења несталих и киднапованих Срба из Ораховца и Велике Хоче Негован Маврић рекао је Срни да је, због непровођења истрага, беспредметно очекивати да ће Специјални суд за ратне злочине у Хагу успјети да пред лице правде изведе иједног злочинца.
„Ако судови који су били под контролом међународне заједнице на Косову и Метохији нису спровели истраге, те ако су ослобођени сви злочинци за које су Унмик, Еулекс и КФОР поседовали хиљаде страница изјава и сведочења о злочинцима, онда је беспредметно очекивати процесуирања“, каже Маврић.
На списку злочинаца, према наводима породица несталих и киднапованих Срба, налазе се и лица која активно раде у Косовској полицијској служби, међу којима и један Албанац из Паралова код Грачанице, а чије је име познато Унмику и Еулексу.
„Мог супруга је киднаповао и убио један Албанац, косовски полицајац, али због сигурности мојих кћерки не смијем да кажем његово име“, рекла је Срни Силвана Маринковић.
Обиљежавање Међународног дана несталих у Грачаници протекло је без полагања цвијећа и паљења свијећа, а скуп је обезбјеђивало неколико припадника косовске полиције.
Извор: СРНА
Везане вијести:
БиХ да убрза тражење несталих или врати у надлежност Српској