Код Шаранове јаме на Велебиту обиљежен је „Дан сјећања на Јадовно 1941″године. Служењем парастоса, паљењем свијећа и полагањем цвијећа одата је почаст за 40 хиљада убијених у комплексу логора смрти Госпић-Јадовно-Паг током Независне државе Хрватске.
Обиљежавању су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић, ресорни министар Миленко Савановић и потомци жртава. Предсједник Српске поручио је да жртве усташких покоља не смију бити заборављене. Предсједавајући Предсједништва БиХ рекао да је „Шаранова јама“ свето мјесто за српски народ.
За само 132 дана, на најсвирепији начин убијено је 38 хиљада Срба, двије хиљаде Јевреја и бројни други идеолошки противници НДХ. Њихова тијела бачена су у 32 јаме широм комплекса Госпић-Јадовно-Паг, чија је локација и данас непозната, због чега остаци ни из једне нису ексхумирани, а жртве достојно сахрањене. Њиховим сјенама данас су се поклонили потомци и бројни присутни, међу којима и високи званичници Српске.
„То нас храбри и увјерава да разумију нашу мисију јадовничку и нашу потребу да се окупљамо и палимо свијећу, а посебно могућност да завршимо јадовничку капелу и да имамо наше мјесто за молитву, онако како на оваквим стратиштима Срби већ вјековима то раде'“, рекао је предсједник Удружења ,,Јадовно 1941“ Душан Басташић.
Чињеница је да су оваква стратишта била дио државног пројекта тадашње НДХ, каже предсједник Српске Милорад Додик. Од Велебита, до Пага, Јадовна, Старе Градишке, Јасеновца, Дракулића, па до Пребиловаца страдао је огроман број људи, већином Срба. То говори о томе да је на читавом простору живјела само једна идеја – побити Србе, раселити их и прекрстити.
„Тешко је опростити, али свакако овде смо да одамо почаст страдалима, 40.000 Срба убијено је на најзлогласнији начин, покупљених широм БиХ, Републике Српске, Хрватске и Србије, побијени само зато што су били дио националне и народне елите“, истакао је предсједник Републике Српске Милорад Додик. Навео је да су спремни помоћи Удружењу да се ово уреди, на један пристојан начин, да се изгради капела која је овдје потребна и зато су замолили хрватске власти да омогуће дозволу да се то може учинити, а ми ћемо, каже Додик, обезбиједити новац да се то заврши.
Међу убијенима било је и дјеце. То говори о страшним размјерама једне идеологије, злочина над злочинима – геноциду, поручио је ресорни министар Миленко Савановић.
„Чињеница је да су убијана и дјеца, а то говори да су имали намјеру да биолошки униште српски народ.,Идеологија те политике осмишљена је у 19.вијеку, а реализована 1941-1945. и 1990 – 1995. било је да протјерају Србе преко Дрине, али једина гаранција и заштита је српски народ и Република Српска“, рекао је министар Савановић.
И зато је обавеза свих из Српске и Србије да буду присутни на оваквим мјестима, каже предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић. У супротном, та мјеста ће тешко остати забиљежена.
„Наш српски народ мора чувати ова мјеста, јер онај народ који не поштује своје жртве сигурно губи свој идентитет. Поштујмо жртве, будимо овде, поклонимо се жртвама да бисмо сачували и себе и свој идентитет у времену које долази“, каже предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић.
Осам хиљада жртава у једном од првих усташких логора – Слана на Пагу, живе само у сјећању својих потомака, јер никакво обиљеже њиховог страдања данас не постоји. Спомен-плоча, постављена 1975. уништавана је три пута, посљедњи пут 2013. Од тада нико из хрватске власти, не помиње њено поновно подизање.
Извор: Радио Телевизија Републике Српксе
Везане вијести: