fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежен Дан примирја у Првом свјетском рату

Предсjедник Србиjе Томислав Николић
Предсjедник Србиjе Томислав Николић

Предсjедник Србиjе Томислав Николић положио jе виjенац на споменик Незнаном jунаку на Авали поводом државног празника, Дана примирjа у Првом свjетском рату.

Николић се поклонио и одао почаст страдалима у Великом рату, а у књигу утисака уписао jе да су „Србиjа и њени савезници показали великодушност потписивањем примирjа са онима коjи су спремали погром у свиjету“, прениjели су београдски медиjи.

„Време примирjа jе припрема за опрост неприjатељу и завршава се миром за све. Србиjа и данас жели да помогне у остваривању мира за све. Србиjа и њен народ знаjу вредности мира. Вама вечита слава и хвала“, написао jе Николић у Књизи утисака.

Поводом Дана примирjа, одржана jе и церемониjа полагања виjенаца и одавања почасти код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом свjетском рату на Новом гробљу у Београду, у присуству високих представника министарстава Владе Србиjе, Воjске Србиjе, Града Београда.

Церемониjи су присуствовали и представници удружења и грађани коjи његуjу традициjе ослободилачких ратова Србиjе.

У Србиjи jе 11. новембар нерадни дан, а празник се званично обиљежава од 2012. године.

Међународни дан примирjа у Првом свjетском рату обиљежава се и у свиjету у знак сjећања на 1918. годину, када jе у Францускоj, у специjалном вагону маршала Фердинанда Фоша, потписано примирjе у Првом свjетском рату.

Тога дана у 11.00 часова на снагу jе ступило примирjе коjе jе Њемачка потписала са силама Антанте и тако окончала неприjатељства на Западном фронту.

Било jе на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версаjу, 28. jуна 1919. године.

У Србиjи се као главни мотив за амблем празника користи Наталиjина рамонда, љубичасти цвиjет коjи jе угрожена врста у Србиjи, а познат jе и као цвиjет феникс, а на амблему се поjављуjе и мотив зелене траке Албанске споменице.

Извор: srna

Везане виjести:

Положени виjенци на споменик солунским добровољцима

Годишњица ослобођења града у Првом свjетском рату…

Откривена биста Гаврила Принципа

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: