Полагање виjенаца и паљење свиjећа код споменика погинулим
борцима из одбрамбено-отаџбинског рата у Зворнику
Полагањем виjенаца и паљењем свиjећа на централном споменику за 1.080 погинулих бораца у одбрамбено-отаџбинском рату, у Зворнику jе данас обиљежен 9. април – Дан ослобођења града.
Предсjедник Предсjедништва Борачке организациjе Зворник Владан Матић рекао jе да jе ослобађање Зворника 9. априла 1992. године значаjан дан за српски народ и да оваj датум треба да буде jедан од наjзначаjниjих датума у историjи српског народа у Зворнику.
„Не требамо да говоримо шта би било да ниjе ослобођен Зворник. Довољно jе само да погледамо своjу ближу околину и да видимо како Срби живе у Калесиjи, Тузли, Зеници, Сараjеву, па би знали више да циjенимо ову слободу коjу имамо“, рекао jе Матић.
Према његовим риjечима, управо због тога, а циjенећи слободу изнад свега, мора да се ода почаст свим борцима коjи су дали своjе животе за слободу, те циjенити и оне коjи су „на оваj или онаj начин“ помогли да дође до слободе.
Матић jе рекао да jе циjена те слободе 566 погинула борца, више од 700 рањених, као и 32 нестала и заробљена борца са подручjа зворничке општине.
Предсjедник Кризног штаба 1992. године у Зворнику Бранко Груjић нагласио jе да jе, 9. априла 1992. године, дан када jе српски народ у Зворнику рекао да из „ондашње Југославиjе неће у Алиjину џамахириjу, jер хоће да буде слободан на своjоj земљи“.
Он jе нагласио да се Кризни штаб организовао да заштити српски народ да не доживи судбину из 1941. и 1942. године и додао да jе Кризни штаб истовремено пратио шта се дешава на супротноj страни.
„Знали смо да се хиљаде припадника зелених беретки накупило на Ђурђев граду изнад Зворника, да су припремали организовано заузимање града и протjеривање српског народа, због чега смо морали предузети одговараjуће мjере“, рекао jе Груjић.
Он jе нагласио да jе „кап прелила чашу када jе тадашњи начелник полициjе у Зворнику (Осман Мустафић) 3. априла 1992. године подиjелио оружjе муслиманским екстремистима и наjвећим преступницима закона, што jе био знак да се српском народу спрема велика опасност“.
„Кризни штаб ниjе имао избора, па jе донио одлуку да град ослободи, што jе и учињено“, рекао jе Груjић.
Он jе изразио радост што jе српски народ доживио 23 године слободе и што ће та слобода бити продужена на вjечна времена.
Виjенце су положили представници општинске Борачке организациjе, општинске Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, ратних воjних инвалида, припадници полициjе из 1992. године и општине Зворник.
У оквиру обиљежавања 9. априла, присутни су посjетили Спомен собу, након чега jе одржана Академиjа поводом ослобођења града Зворника.
Везане виjести:
парастос за страдале припаднике врс, полициjе … – Jadovno 1941.
Зворник – „Вукови са Дрине”: Не заборавимо … – Jadovno 1941.
САНИРАНО СПОМЕН-ОБИЉЕЖЈЕ – Jadovno 1941.
СУТРА ПАРАСТОС ЗА 126 УБИЈЕНИХ ВОЈНИКА … – Jadovno 1941.