Служење парастоса у цркви Светог Ђорђа у Миљевићима
Парастосом у цркви Светог великомученика Ђорђа у Миљевићима и полагањем цвиjећа испред Спомен-костурнице у Источном Новом Сараjеву данас jе обиљежен Дан несталих Срба Сараjевско-романиjске региjе у одбрамбено-отаџбинском рату.
Виjенце су, поред породица несталих, положили изасланик предсjедника Републике Српске Миладин Драгичевић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Милорад Коjић, представници борачких организациjа, институциjа Републике Српске и БиХ и начелник општине Источно Ново Сараjево Љубиша Ћосић.
„Прошле су 23 године од када су нестали први сараjевски Срби, а те трагичне догађаjе обиљежавамо као знак сjећања на дан првог масовниjег нестанка такозване `групе осам`. Они су нестали у jедном дану, а посмртни остаци шесторице никада нису пронађени“, рекао jе предсjедник Регионалне координациjе Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сараjево Мирко Вранић.
Вранић jе истакао да се на оваj дан обиљежаваjу и сви други нестанци Срба у овоj региjи, за чиjим се посмртним остацима jош трага.
Он jе нагласио да jе процес тражења и идентификациjе несталих лица до 2008. године текао на задовољаваjући начин и на годишњем нивоу су идентификовали више од 320 Срба, а од када jе формиран Института за нестала лица БиХ до данас, идентификовано jе тек 58 Срба, коjе jе ексхумирала претходна Комисиjа за тражење несталих Републике Српске.
„Поново се врши злочин над несталим Србима, jер како другачиjе обjаснити то да годину дана Институт криjе идентификовано лице и неће да саопшти породици да га пристоjно сахране, jер чека да породице биолошки нестану“, рекао jе Вранић.
Он jе додао да годину дана на ДНК анализу и узимање коштаног узорка чека ексхумирано тиjело за коjе се са сигурношћу зна о коме jе риjеч.
Вранић jе нагласио да jе поражаваjуће за породице несталих да jе борац Воjске Републике Српске идентификован приjе 18 мjесеци, а да фамозни Институт за нестала лица БиХ до данас ниjе дао потребне папире и документе породици да могу остварити своjа законска права.
Према његовим риjечима, људи у Институту желе да процес тражења траjе што дуже да би они задржали високе и редовне плате.
„Тражимо од свих институциjа Републике Српске да се процес тражења врати на ентитете, као што jе било до формирања Института за нестала лица БиХ“, истакао jе Вранић.
Вранић истиче да су породице несталих Срба Сараjевско-романиjске региjе огорчене и због неажурног рада Тужилаштва БиХ, што за посљедицу има непроцесуирање оних коjи су починили ратне злочине над сараjевским Србима.
Према његовим риjечима, у Сараjеву jе идентификовано укупно 306 Срба, а jош се трага за 179 лица, у Илиjашу су идентификована 33 лица и трага се за jош jедним, у Брези jе идентификовано свих осам лица за коjима се трагало, у Варешу jе идентификовано 12 лица и трага се jош пет, док jе у Зеници идентификовано 28 лица, а трага се за jош 13 Срба.
У Рогатици нема идентификованих лица, а jош се тражи девет несталих, а слично jе и у Какњу гдjе нема идентификованих, а трага се за jедним несталим лицем. Нема идентификованих ни на Хан Пиjеску, гдjе се трага за два лица.
„На подручjу Горажда идентификовали смо 80 лица, а трагамо за jош 86, у Трнову су идентификована 124 лица, а трагамо за jош 12, на Палама jе идентификовано шест лица, а трагамо за jош два, на Сокоцу jе идентификовано пет лица, а трагамо за jош три, док су у Вишеграду идентификована два лица, а трагамо за jош три нестала“, прецизирао jе Вранић.
Он додаjе да jе на Илиџи идентификовано 14, а да се трага се за jош пет лица, у Кладњу jе идентификовано 19 лица, а трагаjу за jош четири нестала, у Хаџићима jе идентификовано 13 лица, а трага се за jош четири и у Вогошћи jе идентификовано 18 лица, док се трага за jош два лица.
Везане виjести:
СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА НЕСТАЛИХ СРБА У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ
СРПСКЕ ЖРТВЕ НЕЋЕ БИТИ ПРОНАЂЕНЕ СА САЛИХОВИЋЕМ НА ЧЕЛУ ТУЖИЛАШТВА
ОТАЏБИНСКИ РАТ – САРАЈЕВО РОМАНИЈА – ЈАДОВНО 1941.